Hradní a zámecké zbrojnice osiřely. Jejich poklady najdete v Pardubicích

1. listopad 2017

Zatímco jiné hrady a zámky pomalu zahajují zimní spánek, pardubický zámek přichází s jednou specialitou. Na čtyři měsíce mu objekty Národního památkového ústavu zapůjčily vzácné sbírkové předměty.

Výstava Poklady zbrojnic zasahuje podle ředitele Východočeského muzea v Pardubicích Tomáše Libánka hned do tří výstavních sálů najednou. „Co se týče třeba i svozů, tak je to nejrozsáhlejší projekt tohoto druhu, který jsme kdy dělali. Renesanční zámek si něco takového svým způsobem zaslouží. Logisticky to bylo velmi náročné. Jde o drahé předměty, takže se k tomu přičítají různá bezpečnostní opatření.“

Užije si celá rodina

Jeden z kurátorů Stanislav Hrbatý výstavu popsal podrobněji: „Její první část se zabývá renesančním sběratelstvím, dalším tématem je vojenství, samostatnou část tvoří zbraně a předměty týkající se lovectví, tedy kratochvílí šlechty. Malý sál se následně věnuje orientálním sbírkám, nejmenší část patří romantickým sbírkám.“

Skoro každá věc je podle jeho slov unikát. „Kdo se dívá na estetickou stránku, tak si určitě vybere v sále se zdobenými předměty. Třeba tam je jediná gotická zbroj u nás z Lednice anebo zbroj z Konopiště. Ve vojenské sekci najdeme dokonce Napoleonovy rukavice.“

Zrinského šavle

Výstava se samozřejmě dá prožít různě: „Děti na to koukají z pohledu pohádek, takže si tam najdou rytíře. Pro tatínky je to samozřejmě výstava ušitá na míru. Ale je tam taky celá řada dekorativních předmětů. Snad by i nějaká dáma to ocenila,“ myslí si Hrbatý.

Podaří se navázat na klenoty?

Minulý rok připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích výstavu replik korunovačních klenotů. Tomáš Libánek na ni rád vzpomíná: „Návštěvnost byla vysoká. Tato akce by ji mohla ještě překonat.“

Taky potvrdil, že muzeum plánuje jakousi reminiscenci pernštejnské zbrojnice. „Zámek byl kdysi po zuby ozbrojený, takže bychom to pro návštěvníky chtěli navodit znovu.“

autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.