Hudba musí jít od srdce, říká zpěvák Petr Perk. Inspiraci hledá v obyčejném životě
Po letech hledání vlastního hudebního směru má zpěvák a skladatel Petr Perk jasno. EP Uprostřed duše považuje za svou dosud nejosobnější tvorbu, inspiraci čerpá z každodenního života a věří, že právě upřímnost je to, co dokáže posluchače oslovit nejvíc.
Petr Perk se hudbě věnuje od dětství a už první vystoupení ve školce mu podle jeho slov napovědělo, že právě hudba bude jeho životní cestou. Po letech hledání napříč různými projekty má dnes jasno. „Až teď to poslední EP Uprostřed duše. To je to, co jsem já,“ říká zpěvák z Opavy. Dodal, že jeho písně vznikají především z osobních prožitků. Inspirací jsou vztahy, přátelé, práce i každodenní situace, nad kterými přemýšlí.
Písničky vznikají ve spolupráci, ale vycházejí z jeho emocí
Přestože je autorem většiny hudebních nápadů, stále více spolupracuje s dalšími muzikanty a textaři. Právě společná tvorba podle něj dokáže posunout skladby na vyšší úroveň. Nový singl To se ti zdálo označil za první ochutnávku připravovaného EP a hned následující den vydal další píseň Tak, jak to máš ráda, která vypráví o partnerské hádce a usmíření. „Je to odraz mého nitra,“ popsal svou tvorbu.
Největší hvězdy překvapily pokorou
Během kariéry Petr Perk vystoupil po boku Petry Janů, Karla Holase z Čechomoru nebo Richarda Müllera. Právě tato setkání v něm zanechala silný dojem. „To jsou velmi příjemní lidé. Neřekli byste na první dobrou, že to jsou hvězdy,“ uvedl. Na koncertech podle něj nezáleží ani tak na velikosti publika jako na atmosféře. „Může být skvělý koncert pro pět lidí, když je tam ta správná nálada,“ vysvětlil Petr Perk.
Inspiraci nachází v obyčejném životě i v lese
Když zrovna neskládá nebo nekoncertuje, rád vyráží na houby. Tvůrčí inspiraci ale hledá prakticky všude, v dobrém filmu, silném okamžiku nebo oblíbených písních. Za své hudební vzory označil Davida Kollera, skupinu Lucie a ze zahraničních interpretů Johnnyho Cashe. V nejbližších týdnech dokončí nové EP, které představí začátkem září, a už nyní přemýšlí nad dalším velkým cílem. „Už mám v hlavě, že ten další rok se pustím do celého alba,“ prozradil.
Petr Perk potěší také publikum v Pardubickém kraji. 27. srpna vystoupí s kapelou v České Třebové. Koncert chystá také 10. října na městských slavnostech v Pardubicích, kde akusticky zahraje ještě 28. listopadu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.