Hudba pomáhá. Šňůra koncertů žehlí nepřízeň osudu

24. listopad 2022

Dobrovolníci si každý rok vyberou jednu rodinu s těžkým osudem a snaží se na ni vybrat peníze. Slouží jim k tomu šňůra koncertů. Každá koruna ze vstupného putuje na dobrou věc. Letošní 16. ročník začíná poslední listopadovou sobotu.

„Koncerty odstartujeme ve vsi, kde jsme vyrůstali. Někdy od prvního stupně základní školy jsme v Morašicích vystupovali se sborem. Do toho kostela jezdíme snad 25 let,“ říká ředitel festivalu Hudba pomáhá Karel Telecký.

Drží princip

Začátky akce byly mnohem skromnější. „Festival zakládal můj kamarád Vojta Sedláček. Tenkrát se jeho kamarádce narodil postižený syn. Vojta měl kapelu, tak udělali první koncert benefičního charakteru. Od té doby se to rozrůstalo a rozrůstalo. Byla tam období, kdy pro festival hrály populární kapely. Momentálně má festival svůj orchestr se sborem, svou aranžérku. Písničky vznikají cíleně pro danou koncertní šňůru.“

Hudba pomáhá zahrnuje asi 140 dobrovolníků, z toho tak 55 muzikantů různých generací. „Už v září míváme očuchávací zkoušky, následně zkoušíme po jednotlivých sekcích, a pak přichází dvě generálky. Tam doskládáme tvar do finální podoby,“ popisuje Telecký.

Komu pomáhá?

Výtěžek ze šesti koncertů na pěti místech tentokrát pomůže osmileté Elišce Novotné z Pardubic. Ta trpí ojedinělým onemocněním, kvůli kterému tráví prakticky celý domácí život v obýváku na pohovce. Organizátoři jí chtějí zajistit bezbariérový pokoj s rehabilitačními pomůckami, herním koutkem a postelí.

Loni podle Teleckého vybrali přes 600 000 korun. „Věřím, že se podobné částce znovu přiblížíme. Máme tři kategorie vstupenek a lidé můžou navíc přispívat přes transparentní účet, do kasiček, můžou si koupit dárkové předměty, které festival nabízí.“

Vyprodané jsou oba koncerty v Morašicích (26. 11.), další pak v Poličce (3. 12.), v Litomyšli (10. 12.) i ve Vysokém Mýtě (25. 12.). Pár lístků je ještě k dispozici v Roškotově divadle v Ústí nad Orlicí na 17. prosince.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související