I v Letohradu řeší parkování. Podle starosty o peníze do kasy nejde

21. leden 2020

Možná jste si toho taky všimli. Poslední dobou přibývá aut. A ta se jednoduše nevypaří. Problém s parkováním řeší mnohá města. Letohrad rozhodně není výjimkou.

„Placené parkování jsme měli 15 let beze změny. Od nového systému si slibujeme, že na frekventovaných místech v exponovaných časech bude možno lépe zaparkovat,“ myslí si letohradský starosta Petr Fiala.

Kotoučová úspora

Jaká tedy je ta změna? „Zónu na náměstí jsme rozšířili o ulici Svatojánskou. Nově jsme přidali placenou zónu u nádraží. Poblíž je i zdravotní středisko. Cílem není na tom vydělat. Na přenosných parkovacích hodinách si můžete nastavit čas příjezdu, a pak stát určitou dobu zdarma. Zachováváme možnost nákupu ročních parkovacích karet. Jsou to karty rezidentní pro trvale bydlící anebo podnikající na dané adrese. Karty platné do všech zón máme taky pro případné abonenty.“

Kromě úprav parkování v Letohradu podle Fialy taky investovali. Opravili třeba 50 let starý bazén. „Za 25 milionů jsme tento velký bazén rekonstruovali plus potřebné technologie k tomu. Šlo nám o to, aby si lidé mohli dál zaplavat, což zůstává základem.“

Zájem o bydlení roste

Město láká další obyvatele, a to do zasíťované lokality Nad Bažantnicí. „Z toho, jak se zaplňuje, jsem sám překvapený. Pozemků bylo 78 a zbývá jich aktuálně prodat 6. Máme tam taky pozemky pro řadové a bytové domy, kde letos soukromý investor postaví bytovky s 45 byty.“

Jak dodává starosta Fiala, pokračuje i příprava rekonstrukce kulturního domu, kde třeba najde nové prostory místní základní umělecká škola. Změny čekají zámecký park. A taky by ve městě měla vyrůst nová sportovní hala splňující podmínky pro mistrovská utkání.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.