Investoři projevují zvýšený zájem o VaK Chrudim

2. červenec 2002

Chrudimské vodárny jsou v kurzu. Zájem investorů, kteří si rozdělují tuzemský trh vodáren a kanalizací, se přesunul na VaK Chrudim. Ve chrudimských vodárnách drží 20 procent akcií město Chrudim, dalších 20 Hlinsko a sedm procent Luže. Chrudim zatím podíl prodat nechce. Starosta má o prodeji pochyby. Ze strany investorů totiž nedostal dostatečné garance ohledně budoucích cen vodného a stočného. Naproti tomu Hlinsko a Luže s nabídkami vážně pracují. I přes ovládnutí větší části trhu s vodou zbývá v tuzemsku na prodej ještě zhruba 35 procent trhu. To představuje desítky vodárenských společností. O ně se přetahují tři světoví vodárenští giganti, tedy Ondeo, Anglian Water a francouzská Vivendi.

VaK Chrudim loni vyrobil přes 7,6 miliónu metrů krychlových vody. To je 87,6 procenta předloňské hodnoty. Největší pokles zaznamenaly dodávky do sítě Vodovodů a kanalizací Pardubice. Pokles o 3,5 procenta zaznamenaly i dodávky vody pro obyvatele Chrudimska. Naopak dodávky pro ostatní odběratele po několika letech vzrostly. Nedávná řádná valná hromada rozhodla, že firma převede 1,2 miliónu korun z loňského čistého zisku do rezervního fondu. Do sociálního fondu přesune 142.000 korun, 12.000 korun dá na tantiémy. Loni VaK vykázal čistý zisk přes 1,35 miliónu korun, předloni to bylo 9,2 miliónu korun. Ve VaKu v současné době pracuje 180 lidí.

VaK
autor: pap
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová