Ivanka Devátá – herečka a spisovatelka

11. leden 2014
Jolana Voldánová a Ivanka Devátá

Rodačka z Prahy má k našemu kraji vřelý vztah. Její rodiče pocházeli ze Skutečska, ona sama strávila část dětství v Chrudimi.

Ivanka Devátá pochází z umělecké rodiny, jejím otcem byl hudební skladatel a dirigent, skutečský rodák Antonín Devátý. První krůčky na cestě k divadlu udělala v Brně, kde hrála ve škole, v rozhlase, psala básničky a hostovala v brněnském Divadle Na Veveří. První její román, psaný ještě hůlkovým písmem, Hodná dcera Mlinářova, napsala ještě jako dítě. V devíti letech založila divadlo, v němž vystupovala pod uměleckým jménem Erhi Cere a v 11 napsala divadelní hru Krejčík cihlička.


Poté pokračovala ve studiích na DAMU, načež nastoupila do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, kde strávila více než třicet let až do zrušení divadla a svého odchodu do penze (1991). Ve druhé polovině 50. let absolvovala také křest před filmovou kamerou, její nejzápadnější rolí je postava Márynky Kryštofové ve filmu Mstitel. Její další filmové role z následujících dekád byly již jen vedlejší až epizodní, vidět jsme ji mohli například ve filmech Táto, sežeň štěně!, Nejlepší ženská mého života a v seriálu Hříšní lidé města pražského. Od konce 70. let vystupuje výhradně – i když nijak často – v televizi (televizní filmy Polská krev a Nezralé maliny, seriály Nemocnice na kraji města a Synové a dcery Jakuba skláře). Po roce 1989 na dlouho z televizní obrazovky zmizela, popularitu ji vrátily seriály Rodinná pouta a Velmi křehké vztahy.

Jak jsem se zbláznila (Ivanka Devátá)

Po roce 1989, kdy odešla z divadla a úplně přestala točit, zahájila Devátá svou druhou, možná ještě úspěšnější kariéru na poli literatury. Za pomoci fejetonů a vzpomínkových knih podává svůj osobitý pohled na dění kolem sebe. K dnešku napsala 13 knih, z nichž mnohé z nich vyšly hned několikrát a dočkaly se řady dotisků. Jejími nejúspěšnějšími knihami jsou Rodinný podnik, Lázeňská kúra nebo Vůně posečené trávy.


Další host Jolany Voldánové se rád na svět dívá z výšky. Však má také pro strach uděláno a v žádném případě se nebojí výšek. Jeho rodinná firma Pega Hoist dodala výtah do nejvyšší budovy světa - mrakodrapu Burdž Chalífa, který měří 828 metrů, má 162 pater a stojí v Dubaji. Jejich výtahy byste našli v několika stovkách mrakodrapů po celém světě od Moskvy až po Las Vegas. Na výlet do oblak nás tentokrát pozve ředitel pardubické firmy Pega Hoist Pavel Policar.

Jolana Voldánová a Pavel Policar
Spustit audio
autor: Tomáš Klement