Jak si Krtek ve vesmíru čistil zuby? Týden knihoven řeší různé věci

3. říjen 2017
Rozhlasové studio

Knihovny už v dnešní době nejsou jenom skladištěm a výdejnou různých publikací. Jejich záběr bývá široký. Ukazují to během prvního říjnového týdne. Zapojuje se i Krajská knihovna v Pardubicích.

„Děláme asi 350 akcí za rok. Chápeme je jako službu veřejnosti. Jsme takovým komunitním centrem. Snažíme se zaujmout a nabízet různé služby,“ říká ředitelka Radomíra Kodetová.

Konkrétně pardubická knihovna chystá na čtvrtek bazar vyřazených knih. Žádné braky, ale prý kvalitní čtivo. Ve středu odpoledne zase Krteček letí do vesmíru. „Je to taková interaktivní herna s Krtkem-kosmonautem. Ten se v roce 2011 podíval spolu s americkým astronautem Andrewem Feustelem do vesmíru. Děti uslyší, jak tam Krteček žil, jedl, spal a čistil si zuby.“

Historie na každém kroku

Letos podle Kodetové krajská knihovna slaví 120 let od svého založení. „Oslavy jsme naplánovali právě do Týdne knihoven. Na slavnostním setkání pokřtíme retrospektivní publikaci o tom, co se v knihovně v historii dělo. Zároveň oceníme nejlepší knihovníky Pardubického kraje. Nebude chybět ani koncert Komorní filharmonie Pardubice ve znamení skladatele Jaroslava Ježka.“

Čtěte také

Knihovna sídlí ve třech historických domech ze 16. století. „Jsou památkově chráněné. Mé kolegyně říkají, že se knihovna skládá ze spousty pokojíčků. Nejsou to žádné velké otevřené prostory. Musíme pořád přemýšlet nad tím, jak se tam vejít. Domy ale mají svou atmosféru,“ myslí si Radomíra Kodetová.

Ředitelka Krajské knihovny v Pardubicích Radomíra Kodetová

Čtěte také