Jak vybrat spacák? Univerzální neexistuje. Nekupujte zbytečně velký, peří se vyplatí jen někomu
Někdo tráví dovolenou v hotelu, jiní nedají dopustit na pobyt v přírodě, ve stanu, případně rovnou pod širákem. Podobné dobrodružství dokáže pořádně znepříjemnit nevhodně zvolený spací pytel. Jak tedy vybrat ten nejvhodnější? Je to zapeklitý úkol.
Předně je potřeba si říct, že neexistuje nic jako univerzální spacák. „Čím univerzálnější věc zdá se býti, tím méně užitečná je v praxi. Odpovězte si na základní otázky, co hledáte, pro koho ho hledáte, pro sebe, pro dítě. Jestli ho budete používat na spaní na chalupě, pod stanem, nadivoko. V jakých podmínkách, jestli v létě, zimě, celoročně. Jak často ho budete používat a jestli to budete tahat na zádech, nebo vozit autem,“ říká odborník na outdoorové vybavení Vítek Hruška z 4camping.cz.
Obecně se spací pytle dělí na letní, třísezónní a zimní. „Hodně lidí dělá chybu v tom, že sáhne po spacáku s příliš vysokou hodnotou komfortu,“ říká Vítek Hruška. V takovém spacáku se ale uvaříte. Zimní spacáky běžný smrtelník nevyužije.
Tepelný komfort
Dívejte se vždycky a pouze na jedinou hodnotu, a to je ta komfortní. Uvádí se ještě limitní a extrémní. Komfortní je primárně vztažená pro ženy a děti tak, aby jim ještě nebyla zima. „Limitní je pro muže nebo odolnější ženy, kdy by jim ještě neměla být zima, a extrémní teplota, kdy už hrozí prochladnutí organismu,“ vysvětluje Vítek Hruška.
Podle Hrušky jde o tabulkové hodnoty, které vznikají dopočtem, ale nereflektují reálnou situaci v přírodě. „Může být vyšší vlhkost, můžete být unavenější, hladovější, to všechno ovlivňuje celkový pocit.“
Na velikosti záleží
Je důležité vědět, že spacák nebo obecně žádný izolační materiál sám o sobě nehřeje. Pouze izoluje tělesné teplo, které si produkujete, a udrží ho uvnitř. Díky tomu je vám pohodlně. Když máte velký spacák, prostoru, který musíte vyhřát, je moc.
„A to tělo to neutáhne a kvůli tomu je vám chladněji. Dobře zvolený spacák je výška postavy plus asi třicet centimetrů. Spousta výrobců uvádí výšku postavy, pro kterou je spacák určený. Největší chyba vzniká, když vybíráte spacák dětem. Klasický argument je, že dítě roste jako z vody a do spacáku doroste. To je úplně jalový argument.“
Peří, nebo umělé vlákno?
Neexistuje lepší materiál než peří. Má to ale háček. „Aby peří plnilo účel, tak se o něj musíte dobře starat. A jako nekvalitnější materiál je peří nejdražší. Pro běžného uživatele stačí pořídit si spacák z mikrovlákna. Poskytne dostatečný komfort, je dostatečně sbalitelný,“ radí Hruška.
A ještě rada na balení spacího pytle. V dnešní době se spacáky nerolují a neskládají, ale natlačí se přímo do obalu. Pokud budete spacák skládat, vznikají přehyby na stále stejných místech a zvlášť u spacáků z dutých vláken dochází k přelamování materiálu a snižuje se tím výkonost spacáku. „A myslete na to, že životnost všech materiálů je omezená. U spacáků se bavíme o tom, že vydrží tři až pět let, u péřových je to dvojnásobek,“ dodává Vítek Hruška.
Pro všechny, kteří shání spacák, stan nebo jiné outdoorové vybavení máme tip. Navštivte Výstavu stanů v pražských Letňanech. Největší výstava svého druhu v Evropě, kde si všechno můžete prohlédnout a vyzkoušet potrvá až do 25. srpna 2024.
A na co se zaměřit při výběru stanu? Poslechněte si celý rozhovor s Vítkem Hruškou.
Související
-
5 až 10 pod nulou? Ideální teplota pro stanování v zimě
Už po pětadvacáté se na Kozlovském kopci u České Třebové sejdou milovníci zimního táboření, aby na vlastní kůži vyzkoušeli kouzlo stanování uprostřed zimy.
-
Trampování je česká specialita. Vášeň na celý život
Správný tramp jezdí do přírody po celý rok, ať prší, chumelí, nebo svítí sluníčko. Trampové jsou a byli vždy svobodní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.