Jaké budou důchody za deset, dvacet let? Nespoléhejte na stát a zabezpečte se sami

21. září 2020

O tom, že důchody tzv. Husákových dětí nebudou příliš vysoké, se mluví už dlouho. Ale ne všichni lidé myslí na svoje finanční zabezpečení ve stáří. Někteří se stále spoléhají na pomoc od státu. Přitom je jasné, že stát za deset až dvacet let nebude moct zabezpečit finanční situaci nově nastupujících lidí do penze.

Proto je důležité odkládat si peníze na důchod, což se dá realizovat různými způsoby. Každý typ člověka by si měl najít to své. Od konzervativců až po dobrodruhy. „Rozhodně ale nezůstávejte jen u spořicích účtů,“ varuje finanční poradce Radim Frolík.

Doplňkové penzijní spoření

Většina lidí si pravidelně spoří do tzv. penzijka, tedy penzijního připojištění. Slouží k odkládání peněz na důchodovou dobu. Ale už je zastaralé, nemá v sobě variantu volby. Sice je tam výhoda příspěvku od státu, ale následné reálné zhodnocení peněz neporazí v posledních letech ani inflaci.

„Penzijní připojištění, to je starší brácha novějšího doplňkového penzijního spoření. Hlavní rozdíl je v tom, že v tomto doplňkovém penzijním spoření je možné zvolit si investiční strategii,“ vysvětluje Radim Frolík.

Strategie, kterou si každý může zvolit u doplňkového penzijního spoření, může být konzervativní. Ta vydělává od jednoho procenta do dvou. Pokud zvolíme strategii dynamickou, můžete získat zhodnocení od pěti procent výše. Záleží na tom, jak se fondu daří.

Podílových fondů se není třeba obávat

Podílový fond je vlastně i to, do čeho investujeme v rámci penzijního připojištění.

„Představte si to jako pytel, do kterého se nasypou různé společnosti, jejich dluhopisy, akcie, a v průběhu času se zhodnocují. Výhodou je, že se do pytle nasype více společností, a tím pádem se snižuje riziko volatility. Volatilita je to, jak roste a klesá zhodnocení v rámci daného investičního produktu. Podílový fond je alternativou investice do dluhopisu nějaké velké společnosti. Ale tím, že si jich do fondu dám třeba dvacet, minimalizuji riziko ztráty. Oproti penzijku jsou to navíc peníze likvidní, to znamená, že se na ně nemusí čekat roky, ale v případě potřeby si je klient může vyzvednout,“ vysvětluje finanční poradce Radim Frolík.

Spustit audio

Související