Jako dítě tahal domů harampádí. Teď má s manželkou muzeum hraček

19. červen 2019

Radek Stuchlík dokázal proměnit svůj pradávný dětský zájem v nefalšovanou vášeň. Ve východočeském Novém Bydžově otevřel expozici, která láká na rodinnou radost.

„Sbírám hračky většinou v původním stavu. Zajímají mě staré otisky těch, kteří si s předmětem hráli. Pokud není moc poškozený, zachovávám ho. Spousta věcí se jinak dává renovovat odborníkům. Amatérské zásahy nebývají dobré, když navíc věci vystavuji pro veřejnost v muzeu,“ říká nadšenec.

Kdo si hraje, nezlobí

Otřepané heslo podle Stuchlíka rozhodně platí. „Vidíme to sami na sobě. Snažil jsem se najít nějakého adekvátního koníčka manželce, aby se mnou mohla navštěvovat různé burzy, aukce. Jinak sbírám historické anglické motocykly někdy od roku 1915 do roku 1930, což manželku moc nezaujalo. Takže jsme zvolili právě ty hračky.“

Možností něco sbírat v dobách jeho dětství prý ještě tolik nebylo. „Nejdřív jsem domů tahal staré haraburdí, s čímž mě otec vyháněl. Nedal jsem se. Známky jsem sbíral, ale pak hlavně ty motocykly,“ vypráví. 

Radek Stuchlík s lokomotivou německé výroby na elektrický pohon z roku 1923

Panenky a vláčky

V expozici najdete panenky s porcelánovou hlavičkou, které mají na zátylku značení v podobě výrobního čísla. „Podle něj určíte věk panenky anebo její sběratelskou hodnotu. Máme i jednu z roku 1870. To je vlastně taková tvář našeho muzea. Ukazujeme taky hrací francouzský strojek z roku 1850, což je asi nejvzácnější kousek celé expozice.“

Jak Stuchlík dodává, když máte panenky, potřebujete kočárky, oblečení a podobně. „Spousta doplňků se sice nedochovala anebo jsou poničené, ale spoustu jich návštěvníci uvidí. Vyráběly se taky skříňky, kamínka, nádobí, servisy.“

Do Nového Bydžova se dá vyrazit i za vláčky. „Plechové lokomotivy z počátku 20. století jsou v krásném původním stavu. Nevěřím, že by se ty dnešní plastové takto dochovaly. Kdyby někdo chtěl mít za sto let muzeum s dnešními hračkami, nesměl by si s nimi dnes nikdo hrát.“

Mrkněte do skříní a na půdu

Děti si s některými hračkami v muzeu můžou skutečně pohrát. „Baví je, co svítí, co se hýbe. Máme několik místností zaměřených na retro hračky, kde zase dospělí vzpomínají na dětství. Navíc nám můžou věnovat své hračky. My je následně vystavíme.“

Muzeum se původně mělo otevřít letos na jaře. „Zkusili jsme otevřít už během adventních nedělí na konci roku 2018. Pořádáme spoustu akcí. Většinou lidé bývají překvapení rozsáhlostí sbírek. Připravujeme i novou stálou expozici betlémů,“ slibuje Radek Stuchlík.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související