Jako myška. Kolik rachotu nadělá nejtišší sekačka na světě?
Vadí vám, když se soused v neděli odpoledne pustí do sekání trávy? Možná byste o něm v budoucnu vůbec nemuseli vědět. Marek Votroubek z Litomyšle vymyslel velmi tichého pomocníka.
„V kategorii domácích sekaček pro náročné uživatele je to skutečně nejtišší sekačka. Změřený hluk se rovná hluku klávesnice. Je to vynález hlavně pro lidi zaměstnané pracovním týdnem, kteří můžou sekat o víkendu, kdy to některé obce regulují,“ říká vítěz mezinárodní ceny German Design Award 2019.
Častěji a krátce
Votroubek podle svých slov není designér. Porotu oslovil minimalistickým vzhledem stroje. „Udělala se sekačka s perfektní funkčností, pak se teprve řešil design. Vycházel jsem jenom ze základních geometrických závislostí.“
Tato sekačka prý zvládne každý druh trávy. Je dobré s ní sekat dvakrát týdně. „Sekačka jede velmi rychle, dá se i elektronicky nastavit. Za pár minut má člověk posekáno. Není to taková otročina a dřina. Tráva je zelená, nemusí se tolik hnojit a zalévat. Uživateli na seřízení a nastavení stačí imbusový a stranový klíč.“
Jak říká Votroubek, výrobek plní i ekologické normy. „Evropská unie se chystá regulovat hluk sekaček a spalovacích motorů. Jedna benzinová sekačka vyprodukuje tolik emisí jako 9 automobilů vyrobených v roce 2018. Elektrosekačky se zdají být jedinou cestou.“
Líheň nápadů
S vynálezy začínal Marek Votroubek už v patnácti letech. „Nevadilo nám trávit dlouhé hodiny po škole v dílně místo hospody a kulturního vyžití. Postupně jsme došli k řešení, které jsme chtěli prezentovat dál. Sestavovali jsme robota. Dostali jsme se do místních novin, kabelové televize. V roce 2009 jsme uspěli v americké Nevadě s robotem, který vozil pivo. Bylo to mistrovství světa středních škol v konstrukci robotů.“
První nápady vznikaly v hlavě. „Když nás pracovalo víc, špatně jsme se dorozumívali. Dnes už je všechno v počítači, takže se v týmových projektech můžeme lépe dohodnout. Práce vzniká systematicky až do konce. Zároveň využíváme možností počítačové simulace. Teď plánujeme stroj, který by měl sekat fotbalová hřiště a profesionální trávníky s velkou úsporou paliva a prostředků na provoz.“
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.