Janderova vyhlídka nad Ústím nad Orlicí bude zase jako za první republiky

1. listopad 2022 11:20

Nad Kerharticemi, místní části Ústí nad Orlicí, se příští rok obnoví Janderova vyhlídka. Má podobu paraplete a vznikla za první republiky. Orlickoústecká radnice vyjednala investici s Lesy ČR.

Vyhlídka vznikla na turisticky oblíbeném místě v roce 1928, vybudoval ji okrašlovací spolek. Pojmenovaná je po předsedovi spolku Jaroslavu Janderovi, který vlastnil textilní továrnu a byl turistickým nadšencem. Lidé původně navrhli obnovu vyhlídky pro participativní rozpočet, protože původní kryt paraplete je zrezivělý, betonový nástavec poničený a kruhová lavička už tam není. Náklady na obnovu se odhadují na 300 000 korun.

Vyhlídku opraví Lesy ČR

„Označení daného místa s turistickými ukazateli je uhnilé a opřeno o sloup paraplete. Stezka k vyhlídkovému bodu je stěží schůdná, vlastní vyhlídkový bod, polokruhové zábradlí, je též ve špatném stavu,“ uvedli lidé v návrhu.

Město nemůže vyhlídku obnovit, protože leží na lesním pozemku, který je ve vlastnictví státu. Jednalo proto se zástupci Lesů ČR, které slíbily, že vyhlídkové místo obnoví ze svého rozpočtu v příštím roce.

„Aby byl zachován původní vzhled vyhlídky, ke spolupráci bude přizváno městské muzeum, které poskytne dostupnou fotodokumentaci a podklady k vytvoření textu na informační tabuli, kterou Lesy ČR umístí v blízkosti vyhlídky,“ uvedla radnice.

autor: pta | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související