Jarmila Stibicová – politická aktivistka

15. červen 2012
Jolana Voldánová a Jarmila Stibicová

Povídání s chartistkou a zakladatelkou Amnesty Inernational v ČR

Jarmila Stibicová se narodila Turkovicích v okrese Pardubice. Vystudovala češtinu, ruština a angličtinu na FF UK, do ledna 1970 působila jako profesorka na chemické průmyslovce v Pardubicích. Pro své angažmá v letech 1968-69 musela ale školství opustit.
Stibicová byla ve vedení přípravného výboru Klubu angažovaných nestraníků (KAN), v roce 1968 a v době kolem upálení Jana Palacha organizovala akce stávkového a hladovkářského charakteru. Za rozšiřování letáků k výročí 21. 8. 1968 byla odsouzena k šesti měsícům vězení s podmínečným odkladem na dva roky. Později se opakovaně ocitala v cele předběžného zadržení.

Po vyhazovu ze školy pracovala jako uklízečka v pardubickém archivu na poloviční úvazek, soukromě vyučovala angličtinu. Po druhé svatbě zanechala uklízení a zůstala jen jako žena v domácnosti a ve svobodném povolání jako učitelka jazyků. Další velkou životní změnu pro ni znamenal podpis Charty 77. S manželem Jaromírem rovněž chartistou distribuovala ilegální a zahraniční tiskoviny, uspořádala mj. výpravu mladých lidí za Václavem Havlem na Hrádeček. Vystřídala několik zaměstnání v regionu, jež jí pravidelně ukončovala StB.
Po zorganizování hladovky za Stanislava Devátého byla odvezena k prohlídce do ženské věznice – dostala se do rukou sadisticky orientované dozorkyně.

Dne 18. listopadu 1989 spoluorganizovala setkání v pardubickém divadle, které odstartovalo sametovou revoluci v Pardubicích. Po roce 1989 zasedla v pardubickém zastupitelstvu za Občanské fórum, pracovala v bezpečnostní komisi, vedla personální rekonstrukci ve vězení v Pardubicích. Po volbách 1990 a štěpení Občanského fóra se přidala k Občanskému hnutí. V únoru nastoupila na pardubické gymnázium, později přešla na konzervatoř. V dalších volbách již nekandidovala a dala přednost působení v Amnesty International, jejíž české zastoupení zakládala.

I příští týden bude hostem Jolany Voldánová žena. Pozvání přijala psychiatrička Marie Blažková, která v Chrudimi založila první hospic v Pardubickém kraji.

Spustit audio
autor: Tomáš Klement