Jiří Bartoška – herec, prezident MFF Karlovy Vary

24. prosinec 2012
Jolana Voldánová a Jiří Bartoška

Sváteční povídání s pardubickým „rodákem“ a výraznou hereckou osobností

Narodil se 24. března 1947 v Děčíně, ale dětství prožil v Pardubicích. Původně uvažoval, že bude studovat kreslení. Na JAMU ho přihlásila spolužačka z gymnázia Jana Švandová. V roce 1972 absolvoval na brněnské JAMU. Po studiích okamžitě zahájil svou dlouhou hereckou kariéru.

Krátce působil v brněnském Divadle na provázku, odkud v roce 1973 přešel do ústeckého Činoherního studia, kde hrál do roku 1978, než se odstěhoval do hlavního města Prahy. Zde se stal členem Divadla Na zábradlí, kde diváky ohromoval v řadě kreací moderního i klasického repertoáru. Na podzim 1991 odešel Bartoška s téměř celým souborem ze Zábradlí a vytvořili svou vlastní scénu Divadlo Bez zábradlí. Zde byl členem do 1994.

K filmu se dostal v roce 1975, kdy debutoval v dramatu Hřiště režiséra Skalského jako stavební inženýr Luděk Turna. V roce 1977 mu režisér Jan Smidt nabídl roli v pravěké trilogii inspirované knihami Eduarda Štorcha (Osada havranů, Na veliké řece a Volání rodu). V témže roce si stihl zahrát vedlejší roli ve snímku Stíny horkého léta Františka Vláčila. Film získal Křišťálový glóbus na MFF Karlovy Vary, jemuž bude za necelých dvacet let prezidentovat právě Jiří Bartoška.

Je třeba zabít Sekala

V následujících letech následovaly převážně vedlejší role v mnoha kriminálkách, dramatech a televizních filmech: seriály Sanitka, Zkoušky z dospělosti, My všichni školou povinní, pohádka Třetí princ. Hlavní roli mladého inženýra Jošta, který žije s několika ženami najednou, ztvárnil v „páralovské“ adaptaci Katapult. Úspěšným snímkem se stalo v roce 1991 tragikomické drama Hřbitov pro cizince scénáristy Jiřího Hubače. Objevil se i ve scifi Poslední přesun a Helimadoe. Koncem 90. let natočil oceňované filmy Stůj nebo se netrefím, Je třeba zabít Sekala (za roli pátera Flora v Sekalovi byl poprvé nominován na Českého lva) a Všichni moji blízcí (Český lev za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli).

V novém století se představil v úspěšných komediích Líbáš jako ďábel a Líbáš jako bůh, pohádkách Anděl páně a Micimutr, dramatu Bolero, adaptaci divadelní hry Příběhy obyčejného šílenství a pokračování seriálu Nemocnice na kraji města.

Jiří Bartoška a Danny DeVito s křišťálovými globy

Od roku 1994 zastává funkci prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Spustit audio
autor: Tomáš Klement