K adventnímu času patří vánoční trhy. Iva Hüttnerová dnes poví, co všechno se na nich dříve prodávalo

Jsme stále na začátku adventu. Jeho název pochází z latinského „adventus“, což znamená příchod. Křesťané v něm očekávají příchod Ježíše Krista. Celý advent má být o odříkání a pokání, ale nikdy v historii se to příliš nedařilo.

Například na vánočních trzích se kupovaly odjakživa samé dobroty. Sušené ovoce, medovina, pivo, bonbony a prodávaly se i vykrmené husy nebo voňavé uzené.

A každé dítko chtělo z vánočního trhu odejít s trdelníkem. Tato typická pochoutka z kynutého těsta pochází z Maďarska. Stočené těsto na válci symbolizuje hada a sladká laskomina nechyběla na žádném slavnostním stole.

Vůbec nejžádanější zboží prodávali na trzích lidoví betlémáři. Koupit se daly jednotlivé figurky i celé betlémy. Kdo si prý z trhu neodnesl alespoň jednu postavičku, k tomu chodil Ježíšek až nakonec, a to si přece nikdo nepřál. Vaše Iva Hüttnerová.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...