K přetížení energetické sítě přispívá fotovoltaika. Výrobu a odběr bude nutné lépe sladit
Energetická síť je přetížená a v nerovnováze. Způsobují to jak velké podniky, úřady, tak domácnosti, které jsou na síť napojené.
K nerovnováze přispívá i fotovoltaika. Proto už dotace od státu na její pořízení nejsou tak výhodné jako v minulých letech. Jaké metody se používají, aby se zamezilo přetížení sítě? Zeptali jsme se odborníka ze společnosti Saint-Gobain Milana Žáka.
„V elektrické síti vznikají špičky. Aby se tomu předcházelo a síť byla v rovnováze, jsou na to různé metody. Jedním z nástrojů je přímotopná sazba. Pokud máte například přímotopy, čtyřikrát denně se na hodinu vypínají. U starších domů máte třeba příkon dvacet kW, u nových kolem deseti kW. A přímotopná sazba dělá to, že čtyřikrát na den odpojí tu vlastní zátěž. Tím se uvolní síť a energie se použije na něco jiného,“ vysvětluje Žák a míní, že tato metoda se bude postupně měnit za inovativnější.
Co je agregace flexibility?
V západních evropských státech postupně vznikají datová centra, která se zabývají agregací flexibility. Co to znamená?
Čtěte také
„Z místa odběru, např. z rodinného domu, který má například fotovoltaiku a elektrické topení, budou tato datová centra získávat informace o vašem odběru elektrické energie. A budou tím pádem vědět, kdy si ji od vás mohou vzít a kdy zase potřebujete přidat. Tím se zapojí do systémů vyrovnávání přetížené sítě. Může se stát, že budete odebírat energii a třeba za to ještě dostanete peníze,“ míní Milan Žák. A z vlastní praxe potvrzuje, že doba prodeje přebytečné energie z fotovoltaiky v letních měsících, skončila.
„Může se stát, že za svoje přebytky budete muset platit nebo je nebudete moct pouštět do sítě vůbec, pokud chystáte novou fotovoltaiku. Proto je dobré nakládat s energiemi rozumně,“ varuje Milan Žák.
Tepelné čerpadlo nemusí být vždy ideálním řešením pro vytápění domu. Jaké jsou výhody elektrického podlahového topení? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Do staré chalupy nepatří plast ani rekuperace. Architekt varuje i před betonovou podlahou
V Pardubickém kraji je stále ještě mnoho venkovských chalup, které mají historickou hodnotu. Paradoxní je, že čím bohatší kraj, tím menší počet historicky cenných objektů.
-
Fotovoltaika a rekuperace u novostaveb jsou dnes nutností, tvrdí energetická specialistka
Česká republika podpořila evropskou normu, která stanovila upravit domy a byty v republice tak, aby se snížila jejich energetická náročnost.
-
Stát dá méně peněz na fotovoltaiku. Projekt „Babička“ se nemění
Nejdéle trvající program na podporu snižování energetické náročnosti budov Nová zelená úsporám se mění. Na konci roku 2024 to oznámilo Ministerstvo životního prostředí ČR.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.