K přetížení energetické sítě přispívá fotovoltaika. Výrobu a odběr bude nutné lépe sladit

6. březen 2025

Energetická síť je přetížená a v nerovnováze. Způsobují to jak velké podniky, úřady, tak domácnosti, které jsou na síť napojené.

K nerovnováze přispívá i fotovoltaika. Proto už dotace od státu na její pořízení nejsou tak výhodné jako v minulých letech. Jaké metody se používají, aby se zamezilo přetížení sítě? Zeptali jsme se odborníka ze společnosti Saint-Gobain Milana Žáka.

„V elektrické síti vznikají špičky. Aby se tomu předcházelo a síť byla v rovnováze, jsou na to různé metody. Jedním z nástrojů je přímotopná sazba. Pokud máte například přímotopy, čtyřikrát denně se na hodinu vypínají. U starších domů máte třeba příkon dvacet kW, u nových kolem deseti kW. A přímotopná sazba dělá to, že čtyřikrát na den odpojí tu vlastní zátěž. Tím se uvolní síť a energie se použije na něco jiného,“ vysvětluje Žák a míní, že tato metoda se bude postupně měnit za inovativnější.

Co je agregace flexibility?

V západních evropských státech postupně vznikají datová centra, která se zabývají agregací flexibility. Co to znamená?

Čtěte také

„Z místa odběru, např. z rodinného domu, který má například fotovoltaiku a elektrické topení, budou tato datová centra získávat informace o vašem odběru elektrické energie. A budou tím pádem vědět, kdy si ji od vás mohou vzít a kdy zase potřebujete přidat. Tím se zapojí do systémů vyrovnávání přetížené sítě. Může se stát, že budete odebírat energii a třeba za to ještě dostanete peníze,“ míní Milan Žák. A z vlastní praxe potvrzuje, že doba prodeje přebytečné energie z fotovoltaiky v letních měsících, skončila.  

„Může se stát, že za svoje přebytky budete muset platit nebo je nebudete moct pouštět do sítě vůbec, pokud chystáte novou fotovoltaiku. Proto je dobré nakládat s energiemi rozumně,“ varuje Milan Žák.

Tepelné čerpadlo nemusí být vždy ideálním řešením pro vytápění domu. Jaké jsou výhody elektrického podlahového topení? Poslechněte si v záznamu pořadu.  

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.