Kam na střední školu? Na podání přihlášky je čas do 20. února. Děti se mohou hlásit až na 5 škol
Tisíce deváťáků a páťáků se chystají na přijímací zkoušky na střední školy. Zkoušky nanečisto si mohli vyzkoušet v minulých dnech. Podle ředitelky ZŠ Štefánikova Renaty Janecké to byl skvělý nápad.
„Zkoušky nanečisto byly z našeho pohledu výborným počinem. Domluvili jsme se se ZŠ Závodu míru. Jejich deváťáci přišli zkoušky psát k nám, naši šli tam. Nikdo je nedoprovázel, měli si sami najít učebny, kde budou zkoušky psát. Potom jsme si práce vzájemně vyzvedli a opravují si je sami naši učitelé, takže vědí, na co se ještě zaměřit, než přijdou na řadu přijímačky na ostro,“ pochvaluje si ředitelka.
DiPSy systém vychytal chyby z loňska
DiPSy systém je oficiální systém pro podávání elektronických přihlášek dětí na střední školy. Letos se otevřel na začátku února a rodiče mohou své děti do systému přihlašovat do 20. února. Možné jsou tři způsoby přihlášení.
„Děti naší školy odcházely už na jarní prázdniny vybaveny nejen výpisem vysvědčení, ale i hodnocením vzdělávání od sedmé do deváté třídy. To je první a nejdůležitější příloha. Rodiče mohou do DiPSy systému děti přihlašovat až do 20. února. Letos jsou ještě stále tři možnosti, jak přihlášku poslat. Ti, kteří neovládají technologie, mohou pokračovat papírovým systémem. Vytisknou tři přihlášky, přidají přílohy a pošlou poštou.
Druhou možností je vytisknout formulář, vyplnit ho ručně a naskenovat zpátky. Ale nejlepší je vše v online prostředí přes identitu občana, kterou už většina lidí má,“ popisuje karierní poradkyně Štěpánka Karešová.
Až pět přihlášek najednou
„Systém DiPSy byl v loňském zkušebním roce přehlcený, letos to už je mnohem víc v klidu. Systém celkem funguje, rodiče si v něm mohou seřadit školy podle obliby. Celkem mají možnost vybírat tři školy a ten systém s tím pak pracuje,“ vysvětluje ředitelka ZŠ Štefánikova Pardubice a karierní poradkyně ji doplňuje:
„Pokud máte zájem i o přihlášky na umělecké školy, můžete se hlásit až na pět škol. Umělecké školy se na rozdíl od minulých let podávají ve stejném termínu s těmi běžnými. To znamená od 1. do 20. února. Umělecké školy se pak vřadí v počtu maximálně dvou škol mezi školy další. Celkem si tedy můžete vybrat až pět středních škol.“
Základní škola Štefánikova slaví 130 let od svého založení. Oslavy se budou konat v neděli 16. února a v pondělí 17. února. Co všechno se chystá? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Rekordman ze základní školy: V roce a půl uměl abecedu, ve dvou četl espézetky, v osmi vydal knihu
Matematika ho vždycky bavila. Už ve školce si zkusil Logickou olympiádu. Páťák Matěj Líbal z pardubické Základní školy Staňkova to dotáhl na 2. místo v celostátním finále.
-
Ve dne studuje, večer doučuje. Jeho projekt Doučebnice se ujal nejen v Pardubicích
Doučebnice je český projekt od studentů pro studenty, který působí v Pardubicích od roku 2023 a zaměřuje se na poskytování doučování a kurzů formou student studentovi.
-
Nadané děti někdy propadnou sítem. Škola by je neměla „srovnat“ průměrnými nároky
Asi deset procent dětí můžeme označit jako nadané, dvě procenta pak mají nadání mimořádné. Školní výsledky takového dítěte přitom můžou být zcela průměrné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka