Kam s dětmi za vysvědčení? Bavit se budou i v pekle

Peklem na Čertovině vás provede třeba čert Vejtřas
Peklem na Čertovině vás provede třeba čert Vejtřas

Východočeské výlety vás tentokrát zavedou na místa, kde si užijí hlavně děti. Prázdniny jsou za dveřmi a v našem kraji o zážitkové atrakce není nouze. I pro celou rodinu.

Co se skrývá v unikátní dřevěné stavbě, která vede hluboko pod zem? Přece Peklo. A pokud jste viděli pohádku režiséra Zdeňka Trošky Čertoviny, pak jste doma. Natáčela se právě v Pekle v obci Čertovina u Hlinska. Jde o známou turistickou atrakci. Peklo první návštěvníky přivítalo v roce 2015 a jen za loňský rok jich pekelnou bránou prošlo přes 130 tisíc.   

S čerty jsou i žerty

Peklo je výjimečná dřevostavba, podzemní prostory jsou labyrintem chodeb a jeskyní. Najdete v něm Luciferův trůn, ale také čertovskou školu nebo kuchyni. Čerti vám v pekle určitě nezapomenou zvážit vaši duši a na vlastní oči se můžete přesvědčit o tom, jak a proč končí hříšníci. A přestože možná bude ve vašich dětech nebo vnoučatech tak trochu malá dušička, určitě poznají, že čerti jsou v jádru dobří chlapíci, kteří jim mohou dát i pár dobrých rad do života.

Stavba Pekla na Čertovině připomíná obří převrácenou  loď, dlouhou 65 metrů a širokou 14 metrů. Jak se dozvíte od pekelných průvodců, ke stavbě se váže jedna legenda. „Ta praví, že se v roce 666 plavili čerti na pekelném korábu a pátrali po hříšných duších. Ale zastihla je hrozná bouře a celý koráb převrátila dnem vzhůru,“ vysvětluje Lucifer, kterého v Pekle ztělesňuje herec Jiří Kohout.

Pozor na opici zlodějku

V Bítovanech na Chrudimsku v květnu otevřeli novou minizoo. Jmenuje se Exotika na ranči, a i když nemá statut zoologické zahrady, v areálu najdete přes sto cizokrajných zvířat. Ranč založili manželé Blažkovi a starají se na něm o šelmy, lamy, klokany, surikaty a spoustu dalších zvířat. Jednou z největších atrakcí jsou ale určitě venkovní výběhy opic.

Ranč exotika v Bítovanech na Chrudimsku

V Bítovanech se můžete setkat s třeba s rodinkou kočkodanů nebo lemurů. „Mezi naše největší atrakce určitě patří giboni Max a Sissi. „Právě na Sissi si ale návštěvníci musejí dát pozor, protože je velmi kontaktní a ráda se předvádí. Budou-li stát příliš blízko mříže a nepřečtou si výstražnou cedulku, určitě přijdou o brýle,“ směje se Jana Blažková.

V zámeckém parku v Letohradu straší

Malebné městečko Letohrad v podhůří Orlických hor určitě stojí za výlet. Můžete tam navštívit největší muzeum řemesel ve střední Evropě, Orlickou tvrz s expozicí o přírodě o knihtisku. A nudit se s rodinou rozhodně nebudete přímo na letohradském zámku. V jeho parku najdete Strašidelnou jeskyni a také volně přístupnou voliéru s papoušky a výběh s klokany.

Strašidelná jeskyně je uměle vybudovaná grotta pod zámeckou vyhlídkou. Jeskyně je dlouhá okolo dvaceti metrů, Na jejím konci uvidíte draka Kyšperáka. Město Letohrad se totiž kdysi jmenovalo Kyšperk a průvodci vás v jeskyni zavedou do světa jeho pohádkových legend. Ve Strašidelné jeskyni uvidíte řadu bájných zvířat, která z montážní pěny vyrobil letohradský řezbář Stanislav Vacek.

Drak Kyšperák ve strašidelné jeskyni v Letohradu

U vchodu do letohradského zámeckého parku se nachází voliéra s papoušky. Ty ve venkovních ubikacích uvidíte od jara do podzimu. Klub exotického ptactva Letohrad zde chová papoušky, jejichž původní domovinou je převážně Austrálie a Jižní Amerika. Voliéru obývá například papoušek ara ararauna, ara marakána nebo kakadu růžový. S voliérou sousedí i výběh se třemi klokany rudokrkými. Jedna samička je albínka a chovatelé předpokládají, že z její kapsy už možná brzy vykoukne její mládě.   

Spustit audio

Související