Kde se bere včelí vosk? K čemu ho včely potřebují? Ptali jsme se včelaře Evžena Báchora
Naši předkové už v dávné historii využívali včelí vosk ke svícení. Dnes z něj včelaři na Vánoce vyrábějí voňavé svíčky nebo ozdoby na stromek. Ale třeba ve Slovinsku na něm pečou buchty. Místo sádla vymažou plech včelím voskem. Ten se hned tak nepřepálí a buchta je příjemně voňavá.
„Já jsem zkoušel i řízky a dopadlo to skvěle,“ říká známý pardubický včelař Evžen Báchor. V Radioporadně jsme byli zvědaví hlavně na to, jak se včelí vosk tvoří a co z něj včely staví.
Včely stavitelky z vosku budují domov
Včely potřebují velké množství vosku k vybudování svého domova. „Potřebují ho nejen ke stavění plástů, ale ony si jím prostavují i místa, která jsou větší nebo menší. Včela totiž uznává jen mezeru od čtyř do devíti milimetrů, zbytek uzavře. A právě vosk používá jako stavební materiál,“ vysvětluje včelař.
Podle Evžena Báchora je také zajímavé, kde se včelí vosk tvoří. „Včely ho začínají vyrábět až ve stáří 16-18 dnů. Po vylíhnutí jsou z nich uklízečky, pak jsou krmičky. Teprve, když začnou fungovat jejich voskové žlázy ve spodní části bříška a zadečku, začnou vylučovat kapičky vosku do takových pánviček. Kapička v pánvičce po chvíli ztuhne a vytvoří lupínek. Včely visí na sobě a jedna druhé ten lupínek pomáhá vytáhnout. Pak takto pracně vytvořený vosk předají včelkám stavitelkám, které budují ten velký plást,“ uzavírá Evžen Báchor a podotýká, že včely vydají při výrobě vosku ohromné množství energie.
A jaký včelí rituál se v rodině Báchorů drží na Štědrý den? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Netradiční učiliště. Včelaři v Nasavrkách studují dálkově a je jim průměrně 45 let
Středním odborné učiliště včelařské v Nasavrkách je poněkud netradiční, denní studenty nemají a věkový průměr žáků je přes 45 let.
-
Pod tvrdou slupkou pylového zrnka se ukrývá přírodní multivitamín. Jak ho dostat do těla?
Pyl je blahodárná látka, která posiluje imunitní systém nejen včel, ale i lidí. Obsahuje velké množství bílkovin, aminokyselin, minerálů, vitaminů a enzymů.
-
Záchranná stanice pro včely? Nápad může zachránit zatoulané včelí roje
Usadil se u vás cizí včelí roj? Zavolejte si do záchranné stanice včel. Roj si odchytí, poskytnou mu azyl a nabídnou včelařům, kteří potřebují doplnit stavy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.