Když mě klienti potkají, narovnají se, popisuje fyzioterapeutka

23. duben 2021

Mít svého fyzioterapeuta už není jen výsadou vrcholových sportovců. Bolesti zad, kloubů i hlavy, správné držení těla, úleva při neurologických onemocněních, s tím vším vám fyzioterapeut může pomoci.

V první řadě se ale musíte terapii věnovat poctivě a ne pouze tu a tam, když vás něco zabolí. A potřeba je také naslouchat radám fyzioterapeuta. „Léčím tělo pohybem a moje každodenní práce spočívá v tom, že se potkávám s lidmi, kteří trpí nějakou bolestí,“ popisuje náplň své práce fyzioterapeutka a zakladatelka Redpoint clinic magistra Alice Hamáčková.

Bolest jako civilizační choroba

Bolestí pohybového aparátu trápí čím dál víc lidí a příčinou není jen věk. „Ještě stále zažívám generaci sokolů a sokolek, kteří předvedou dobrý fyzický výkon, a jsou na tom docela dobře. Takže bych všechno nesváděla na věk. Spíš bych to přičítala našim návykům.“

V případě problémů je v první řadě potřeba zjistit příčinu: „Každý máme problém někde jinde, ale kdybych to měla zobecnit, tak celkově nedostatek pohybové aktivity je něco, co nás hodně trápí.“

Pohovor, test a cvičení

Návštěvy fyzioterapeuta není potřeba se obávat, připravte si ale dostatek času. „Mám ráda, když s klientem promluvím a řekneme si, kde ty obtíže vznikají, co ho provokuje a co mu ulevuje. Ten rozhovor je takové vodítko. Pokud vstupní vyšetření trvá hodinu, tak asi patnáct, dvacet minut si povídáme a kus té anamnézy vznikne během hovoru,“ popisuje průběh vyšetření Alice Hamáčková.

„Pak se díváme, jakým způsobem stojí, uděláme takzvaný kyneziologický rozbor, což jsou základní pohyby, jak chodí, jak sedí. A pak děláme něco, co je pro nás specifické. Jmenuje se to Neurac test. V rámci testu poznáme, které svaly fungují v pohybových zřetězeních dobře, a které ne. Je to možná překvapivý test, protože nemluví o síle svalů, ale o tom, jak se sval do pohybu zapojuje.“

Fyzioterapeutické vyšetření metodou Red Cord

Červená šňůra

K aplikaci léčebné metody Neurac se používá cvičební zařízení Redcord. „To je systém lan a popruhů, který nám umožní zavěsit tělo do pozice, ve které můžeme testovat klienta. Dáváme mu různé úrovně cviků, a když klient zvládne určitou úroveň, tak mu přidáváme. Máme na to speciální číselné skóre. Klient dosáhne určité hodnoty, která nám řekne, co s ním potřebujeme docvičit a dělat. A zároveň pomocí toho po nějaké době zkontrolujeme, jestli je tam nějaký vývoj funkce,“ vysvětluje fyzioterapeutka.

Lana i pro seniory

Jak se může zdát cvičení v lanech pro seniory nevhodné, tak velkou je příležitostí pro mozek. „Labilní prostředí znamená, že provokujeme receptory v kloubech, kůži a ve svalech a ty pomáhají zpřesnit, nebo napravit pohyb, který děláme. Pro seniory je to fajn, protože z velkých oblastí u seniorů je prevence pádu. My tím cvičením v lanech paradoxně zlepšujeme stabilitu stoje i chůze,“ říká Alice Hamáčková.

Fyzioterapie může přinést velkou úlevu a napravit řadu problémů, není to ale zadarmo. „Od pacientů požadujeme aktivní přístup a aby naslouchali. To je nejtěžší. Protože když se každému uleví, tak hned začne zkoušet, jak moc to je dobrý. A když to zkouší, tak se často stane, že to dobrý není, protože ještě úplně nedošlo k obnovení funkce,“ uzavírá Alice Hamáčková a přiznává, že občas má chuť lidi rovnat i na ulici. „Mám klienty, které když potkám v obchoďáku na jezdících schodech, tak se kvůli mně narovnají.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.