Když se smějete, měníte sebe i svět kolem vás. Smíchocviky prvního českého učitele jógy smíchu
Český učitel jógy smíchu Petr Vrběcký v živém vysílání radioporadny z nově otevřené Radiokavárny Českého rozhlasu Hradec Králové v Havlíčkově ulici.
Jóga smíchu kombinuje nepodmíněný smích s jógovým dýcháním. Nepodmíněný smích, tedy smích bez důvodu, obchází naše intelektuální procesy, kterými jsme zatíženi a které jsou „brzdou“ přirozeného smíchu.
Smích vyvoláváme kombinacemi cvičení založených na smíchu (smíchocviky) ve skupině, očním kontaktu a hravosti, což po určité době vede k přirozenému smíchu.
Koncept jógy smíchu vychází z vědecky ověřených poznatků, že naše tělo nerozlišuje mezi „předstíraným“ a „skutečným“ smíchem, pokud se rozhodneme dobrovolně se smát. Cvičení bývá zakončeno meditací smíchu a relaxací.
Smích jako základní složka jógy smíchu přináší našemu tělu celkové okysličení, snižuje podíl stresového hormonu, navozuje uvolnění v těle a celkově působí proti stresu a špatné náladě.
Jógu smíchu „vynalezl“ Dr. Madan Kataria, indický lékař, který popsal úzkou souvislost mezi dýcháním a smíchem a v roce 1995 v Anglii založil první Klub smíchu.
Čtěte takéSmíchologie
V České republice se smíchem jako lékem zabývá dr. Karel Nešpor a první učitel jógy smíchu Petr Fridrich, zakladatel Klubu smíchu v Praze a člen Laughter Yoga International.
Když se smějeme, dáváme zabrat celému tělu. Smíchem posilujeme víc než 17 svalů v obličeji - oční víčka, rty, svaly na lícních kostech a na krku, což je skvělá masáž pro naši pleť, a dalších 80 svalů trupu. Posílíme jím i břišní svaly a bránici. Radši se bavte s přáteli, než se potit v tělocvičně! Smích je stejně dobrý jako jogging.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.