Keltové naše Velikonoce neslavili. Ale stejně barvili vajíčka
Jaro už je blízko. Tohle období prožívali i Keltové. Měli svůj svátek zápasu temného se světlým. S tím souvisí zvyky symbolizující odchod zimy a příchod teplejšího počasí.
„Délka noci a délka dne se srovnává. Blíží se jarní rovnodennost. Taky proto pořádáme v sobotu 17. března a v neděli 18. března Oslavu jarní rovnodennosti v Keltském archeoskanzenu Nasavrky,“ říká předseda spolku Boii Lukáš Blažek.
Vzhledem k chladnější předpovědi počasí budou mít připravené i teplé nápoje. „Návštěvníci se můžou ohřát v domech u ohňů anebo v našem zázemí. Kromě tradiční prohlídky uvidí taky ukázky řemesel. Péct se bude tradiční pokrm podobný mazanci. Kulatý tvar symbolizuje očekávání slunce. Z oppida vyneseme Smrt a přineseme Léto.“
Velikonoční zvyky bez Velikonoc
Keltové logicky Velikonoce neměli. Ale podle Blažka řada dnešních zvyků pochází z velmi starého období. „I Keltové barvili vajíčka, dokonce je zaorávali do polí. Jde o symbol plodnosti a nastupujícího jara.“
Taky na jarní akci si lidé můžou všechno ohmatat, vyzkoušet. Kdyby si ale někdo chtěl zkusit kovařinu, měl by si vzít oblečení tomu uzpůsobené, aby si něco svátečního nepropálil.
Skanzen kvete
Keltský skanzen spolek dál rozvíjí a oceňuje, že se k němu připojují dobrovolníci. „O víkendu navíc máme první letošní dobrovolnickou brigádu. Nachystáme dvorce pro novou sezónu. Kdo by chtěl, může dorazit už v pátek. Hlavní brigádničení bude v sobotu a v neděli. Doprovodí ho volnější zábavný program právě v souvislosti s oslavou jarní rovnodennosti,“ zve Lukáš Blažek.
Staré chalupy proti novým předpisům. Roubenky mají problém s požárními normami
Památkáři mají problém ve skanzenech dodržet stavební normy nebo požární předpisy. Když domky a chalupy řemeslníci stavěli, nic takového neexistovalo. Před současnými předpisy by často neobstál ani rodinný dům postavený před deseti lety, natož třeba dvě stě let stará roubenka.
Vzhled skanzenu se dál vylepšuje. „Významně jsme se posunuli. Zlepšili jsme zázemí pro návštěvníky. Bude dokončené i dětské hřiště a další herní prvky. Zároveň jsme se posunuli ve stavbě brány a dalších dvorců.“
Blažek ale podotýká, že je někdy velmi náročné dodržovat zákony 21. století při pravěké logice, tedy ukazovat starou kulturu podle dnešních předpisů. „Podařilo se nám najít kompromis mezi keltskými stavbami a dodržením bezpečnosti.“
Související
-
Žně bez kombajnu. V Nasavrkách budou Keltové slavit Lughnasad
Do Nasavrk na Chrudimsku míří keltské kmeny z celé Evropy. Budou tam slavit Lughnasad a děkovat zemi za úrodu, kterou poskytla. Festival je zároveň příležitost sezn...
-
V Nasavrkách vynášejí zimu Keltové
Jarní rovnodenností končí tmavá polovina keltského roku, dny se prodlužují a slunce nabírá na síle. Keltové věřili v moc bohyní. A tak dříve, než přivítali bohyni n...
-
U Nasavrk se staví keltská vesnice. Částečně zpřístupněna by...
Na nedokončený keltský skanzen u Nasavrk se brzy vrátí dělníci a při troše štěstí se tady objeví i první návštěvníci. Repliku keltské vesnice s třicítkou stavení za...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.