Khamoro 2021 se rozdělí na více bloků. Kvalitu zachováme, je na co se těšit, slibují organizátoři
23. ročník světového romského festivalu Khamoro proběhne ve dvou etapách a v omezeném režimu. Návštěvníkům nabídne nejenom storytelling a debatu o současné romské literatuře, ale i dva koncerty světově uznávaného gypsy jazzu. Příznivci klasické hudby si přijdou na své během koncertu skladatele a klavíristy Miroslava Ráce, který svou tvorbu věnoval obětem romského holocaustu.
„I za takto ztížených podmínek se snažíme připravit program, který vychází z toho, jak jsme Khamoro tradičně připravovali. Tzn., že počty akcí a ani jejich kvalita nebude nižší, festival bude akorát rozprostřen do více bloků a více měsíců. Plno akcí se bude konat jednorázově, ne v rámci jednotných vícedenních bloků,“ říká produkční festivalu Khamoro Inka Jurková.
Kromě dvou koncertů gypsy jazzu proběhne i koncert klasické hudby slovenského umělce Miroslava Ráce:
„Tradičně proběhne koncert v Jeruzalémské synagoze. Letos vystoupí slovenský skladatel a klavírista Miroslav Rác, který si na svůj koncert přizve několik hostů, například Pavlínu Matiovou. Miroslav Rác je autorem skladeb, z nichž většinu věnuje tématice romského holocaustu, tématice Poraimos. On svoje skladby představil například přímo v Osvětimi nebo v Izraeli. Hrál s mnoha židovskými hudebníky. Zkrátka je to téma, které se v jeho tvorbě odráží. Jeho nejslavnější skladbou je Poema A-moll, která v Jeruzalémské synagoze určitě zazní.“
Letos zřejmě bez závěrečného defilé
Součástí festivalu Khamoro, který bude rozložen do několika bloků, je i křest knihy romského básníka Martina Oláha:
„Křest knihy Martina Oláha proběhne 24. června ve Werichově vile.“
Tradiční defilé účinkujících podle organizátorů letos nejspíš neproběhne:
„Na to v tuto chvíli ještě neumíme odpovědět. Nicméně pokud budou pravidla pro pořádání kulturních akcí velmi složitá, třeba tím, že by musely být dodržovány velké rozestupy nebo by všichni účastníci museli být otestováni, tak se obáváme, že nebude možné defilé uspořádat.“
Současně s festivalem Khamoro proběhne projekt Andromedia, který zvyšuje povědomí o umělecké kritice v oblasti romské literatury, hudby, divadla, výtvarného a alternativního umění v médiích:
„Máloco se může vyvíjet bez zpětné vazby. V českém prostředí neexistuje relevantní kultura romské kritiky. Proto jsme se rozhodli na to, co sami děláme, podívat i kritickým okem za účasti odborníků ze zahraničí.“
Doprovodný program
Koordinátorka Izabela Chalupníková prozrazuje, co letos čeká návštěvníky během doprovodného programu festivalu Khamoro:
„Máme tu storytelling, který povede Alice Heráková. Zúčastní se jej nejen náš klub Paramisara, ale také literární kritici. Dále máme v plánu výstavu romských a evropských autorů. Ta proběhne 20.6. A dále tu je „Khamoro sdílí zkušenosti“ s deseti účastníky, kteří po tomto roce povedou jednodenní festivaly ve svých městech.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka