Klobouky z Nasavrk sluší českým hasičkám i dětem v Monaku

17. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V šicí dílně společnosti Aksana právě vznikají klobouky pro klienta v Monaku

Společnost Aksana je největším výrobcem pokrývek hlavy ve východních Čechách. Uniformní čepice dodává vojákům, policistům i hasičům. Dokonce i hercům.

Tradice výroby klobouků a čepic v Nasavrkách je poměrně dlouhá, v minulosti byla spojena s pobočkou novojičínského Tonaku. Po jejím zrušení v roce 1999 vznikla společnost Aksana, která se dlouhodobě specializuje se na výrobu pokrývek hlavy k uniformám, ale také pro celou řadu dalších profesí.

V současné době společnost pracuje na velké zakázce pro Armádu České republiky. V podstatě nepřetržitě vyrábí brigadýrky pro hasiče a hasičkám dodává klobouky ve tvaru lodičky. O čepice z Nasavrk mají zájem i jiné evropské země. O dodávku zboží v minulosti požádala například londýnská Metropolitní policie.

V Nasavrkách dozdobují plstěné myslivecké klobouky

Ve firmě Aksana s.r.o. vzniká týdně okolo čtyř tisíc čepic, klobouků, baretů či bekovek. Dlouhodobě se v Nasavrkách šijí například čepice pro myslivce, jako například teplé zimní ušanky, ať už z přírodní nebo umělé kožešiny. Plstěné myslivecké klobouky se v dílnách většinou už jen dozdobují. V době, kdy vznikala reportáž Českého rozhlasu Pardubice, zaměstnanci firmy pracovali zejména na velké zakázce pro klienta z Monaka. Šili dětské kloboučky v nejrůznějších barvách.  

Tmavomodrý svět i Četníci z Luhačovic

V Aksaně šijí dobové čepice pro kluby vojenské historie i do divadelních inscenací. Klobouky a čepice z Nasavrk se objevují v českých filmech a seriálech. Například pro film Tmavomodrý svět tu vznikaly pokrývky hlavy z období druhé světové války.

V Nasavrkách se šily také čepice pro úspěšný český seriál Četnické humoresky, jehož děj se odehrává v prostředí četnické pátrací stanice na brněnském venkově, a to v období první republiky. Výrobky z Aksany nechyběly ani ve volném pokračování této televizní série, v seriálu Četníci z Luhačovic.

Čepice vyrobené v Nasavrkách se objevily i na prknech Národní divadla, například na hlavě Jiřího Suchého ve hře Dobře placená procházka, dále v inscenaci Revizor Divadla na Vinohradech nebo představení Hudebního divadla v Karlíně.

 

autor: BRA
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...