Knihovna už dávno není jen o půjčování knih

13. únor 2017

Alespoň v pardubické knihovně vás čeká spousta kulturních a vzdělávacích akcí. Je to místo setkávání, kde to žije. Kromě literatury se tu setkáte i s hudbou a výtvarným uměním. Pozvala nás knihovnice Monika Soudková.

Hudební oddělení jednou za měsíc v pondělí pořádá odborné přednášky. Seznámí se tak se zajímavou osobností ze světa hudby.

Krajská knihovna v Pardubicích dobře ví, že její budoucnost leží v rukou dětí. Proto si snaží nejmenší čtenáře vychovat a nalákat. „Celoročně probíhá oblíbená hra Lovci perel. Děti si z našeho fondu vybírají knihy, které jsou označené perlorodkami. Po jejich přečtení získají perlu, odpovídají na kvíz a získávají knihovnické peníze, které pak mohou směnit za nejrůznější odměny,“ říká Monika Soudková.

Čtěte také

Knihovna bude slavit 120 let od svého založení. „Výročí spadá na červenec, ale hlavní oslavy propuknou na podzim,“ uvádí Monika Soudková. K této události knihovna vypsala literární soutěž pro děti a mládež. Jmenuje se o Pardubický pramínek a její téma zní: „Když otevírám knihu“.

V Pardubicích mají už druhý bibliobox. Slouží těm, kteří nestihnou otevírací dobu a chtějí vrátit knížky. Služba je poměrně využívaná. Díky tomu ubývá upomínek. Tímto způsobem můžete knihovně také darovat něco ke čtení. Knihovníci sami vyhodnotí, jestli publikace stojí za zařazení to čtenářského fondu.

Březen je tradičně v České republice měsícem knihy. Na tento měsíc Krajská knihovna v Pardubicích chystá řadu akcí. Velkým tahákem bude přednáška předního českého překladatele Shakespearova díla – Martina Hilského. „Zveme na 30. 3. Ale pozor, kapacita je omezená. Pokud má někdo zájem, neměl by váhat a zakoupit si vstupenku. Tématem bude poezie,“ upřesňuje Monika Soudková.

Čtěte také

Populární třídílný cyklus přednášek nese název: Vítr vane od severu. Jak asi tušíte, je zaměřený na populární severskou literaturu. „Seznámíme čtenáře s historickým kontextem,“ říká Monika Soudková.

Proč vzít děti na Noc s Andersenem? Jak vypadají setkání s poezií? Co se naučíte v kursech tvůrčího psaní? Poslechněte si záznam rozhlasové Radioporadny.

autor: PRO
Spustit audio