Kolem Dašic budou řidiči už na konci prázdnin jezdit po obchvatu

9. červenec 2024 07:47

Dašice na Pardubicku by se měly do konce prázdnin dočkat otevření obchvatu, stavba je po dvou letech ve finále. Nová silnice zlepší propojení regionu s dálnicí a uleví městu od tranzitní dopravy. Ta výrazně narostla právě v souvislosti s otevřením D35 v trase Časy - Ostrov. Dašicemi tak podle silničářů projede denně až několik tisíc osobních a nákladních aut.

Podle informací kraje má být nový přivaděč otevřený od posledního prázdninového týdne, tedy mezi 26. a 30. srpnem. Termín ještě kraj upřesní. Nová tříkilometrová silnice je vlastně přeložkou současné II/322 do polí a ve směru od Pardubic začíná u okružní křižovatky před Dašicemi, město potom míjí z jižní strany a za ním ve směru k D35 se napojuje na dálniční nájezd.

Stavba je v tuto chvíli těsně před dokončením a hejtmanství za ni utratí skoro půl miliardy korun. Dašice na její otevření netrpělivě čekají, protože silnice z centra města odvede pryč tranzitní dopravu a obci by se mělo výrazně ulevit. Podle odhadu silničářů projede městem skoro 7 tisíc aut denně.

Propojka do Černé za Bory

Kraj dál plánuje prodloužit tento dálniční přivaděč do Černé za Bory, což je de facto až po okraj Pardubic. Výstavba tohoto navazujícího úseku z Dašic do Černé za Bory je otázkou příštích tří let. Přípravné práce nabraly skluz hlavně kvůli komplikovaným výkupům pozemků.

Čtěte také

„Debata zejména se zemědělci byla velmi náročná, protože se na nás nevztahuje tzv. liniový zákon. Nemáme tak zjednodušené možnosti, jak jednat s vlastníky, čili musíme poctivě případ od případu. Nelze tu stavbu jednoduše urychlit,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický (3PK).

Územní rozhodnutí získala stavba silnice Dašice - Černá za Bory už před rokem, kvůli podanému odvolání nabylo právní moci ale až letos v lednu. Teď čeká na stavební povolení. Hejtmanství slibuje, že přivaděčů k D35 postaví asi 18. Většinou jde o modernizace stávajících silnic. Dosavadní nebo započaté stavby hradí z peněz, které na základě memoranda z roku 2017 dostává od státu. Jde o 2,7 miliardy.

Podle hejtmana se ale ukazuje, že to vzhledem k současným cenám stačit nebude. Z uvedené celkové sumy zbývá už jen 350 milionů korun. Kraj teď proto jedná se státem o dalších penězích, aktuálně třeba pro severozápadní obchvat Vysokého Mýta.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související