Koupání v přírodě: Mělice i Pastviny jsou bez problému, na Seči se objevily sinice

Mladá rodina na dětské pláži v Mělicích

V Pardubickém kraji je možné se stále koupat ve všech sledovaných rybnících a nádržích. Podle hygieniků je mírně znečištěná voda v přehradě u Seče na Chrudimsku, horší kvalitu mají i rybníky Rosnička na Svitavsku, Hluboký na Pardubicku nebo Dlouhý na Orlickoústecku. Koupání ale nikde nezakázané není.

Podle posledních odběrů vzorků obsahuje voda na Seči sinice. Soustředit se mohou vlivem větru na některých plážích, těmto místům je proto lépe se vyhnout. Po koupání hygienici doporučují se osprchovat, u některých vnímavých lidí by se mohly vyskytnout zdravotní obtíže.

Rybník Rosnička, kde bylo minulý rok zakázáno koupání už v půli června, zatím příliš znečištěný není. Pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů je nízká, sprchou ale rekreanti nic nezkazí.

Mělice i Pastviny jsou čisté

Nižší průhlednost vody vykazuje kvůli charakteru dna rybník Hluboký na Pardubicku, což je ale obvyklý jev. Horší průhlednost má v důsledku rozvoje fytoplanktonu i voda v rybníku Dlouhý na Orlickoústecku.

Ostatní přírodní koupaliště v regionu jsou zcela čistá. Platí to pro vodní nádrž Konopáč na Chrudimsku, písníky u Mělic a Březhradu na Pardubicku nebo přehradu Březina na Svitavsku. Bez obav se lidé mohou koupat i ve vodní nádrži Pastviny na Orlickoústecku.

Spustit audio
zdroj: ČTK

Související