Krajkářka Milena Ficnerová ráda předává své krajkářské umění dál
Ruční práce milovala Milena Ficnerová z Lanškrouna od dětství, a tak není divu, že vyučila krajkářkou. Pak pracovala ve Vamberecké krajce, kde i krátce učila. Na tuto zkušenost navázala vlastními kurzy paličkování krajky.
Krajka byla pro Milenu Ficnerovou v podstatě láska na první pohled. I v době, kdy se tomuto řemeslu učila nebo posléze ve Vamberecké kraje pracovala, se po příchodu domů znovu dobrovolně věnovala paličkování. A i poté, když založila rodinu a odstěhovali se s manželem do Lanškrouna, pracovala pro Vambereckou krajku z domu do té doby, než se v podniku začalo hromadně propouštět. Od roku 1996 pak v Lanškrouně začala vést sama kurzy pro ty, kdo se tomuto umění chtějí naučit.
Jak namotat paličky
Kurzy paličkování krajky, které vede Milena Ficnerová, prošla velká spousta žen. V dobách, kdy byl o ně největší zájem, jich mívala na kurzech až dvacet. Dnes na to s úsměvem vzpomíná a nechápe, jak se mohly všechny vejít do místnosti jejich rodinného domu, kde má svou tvůrčí dílnu.
Učila ty, které se chtěly v umění paličkované krajky zdokonalit, tak ty, které neměly dosud žádnou zkušenost. Na otázku, co je pro začátečnice nejhorší, odpovídá Milena Ficnerová s úsměvem, že už jen to, aby se správně namotaly paličky. Pokud se toto opomene, pak při následné práci přichází zbytečné komplikace.
Naučit se paličkování krajky chce prý jistou dávku zručnosti, a hlavně značnou míru trpělivosti. I když se některým kurzistkám hlavně v úvodu kurzu příliš nedařilo, Milena Ficnerová říká, že to nikdy nevzdala. Jak byly její kurzy úspěšné, o tom svědčí řada výstav, které se svými absolventkami pořádala. Živit se ale krajkářstvím prý nelze. I zkušená krajkářka, jakou Milena Ficnerová je, se živí v jiném zaměstnání. A kromě paličkování se věnuje i řadě dalších ručních prací, teď především šití, ve kterém našla velkou zálibu.
Související
-
Krajky Marie Poludové obdivovali kardinálové i portugalský král
Krajkové stromy, květiny, ptáci, motýli a další motivy přírody kvetou pod rukama výtvarnice Marie Poludové ze Sloupnice. Její umění je známé po celé Evropě.
-
Paličkovaná krajka místo psychiatra, i to je cesta k duševnímu zdraví
Ruční práce nás učí trpělivosti a zároveň dokážou uklidnit naši rozbouřenou mysl. Stoprocentně to platí o paličkované krajce. Na práci se totiž musíte natolik soust...
-
Konec mýtu o bílé krajce a babičkách u podušky. Jak dělá staré řemeslo Živnostnice roku?
Paličkované krajce se Jiřina Rejentová ze Žamberka věnuje od dětství. Chodila na kroužek, a pak na učební obor ruční krajkářka. Deset let pracovala ve Vamberecké krajce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.