Krajské nemocnice opět začínají zřizovat speciální pokoje pro pacienty s covidem

5. listopad 2021 10:54
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chodba k emergency Pardubické nemocnice

Počet lidí hospitalizovaných s covidem-19 v Pardubickém kraji dál stoupá. Ve čtvrtek jich bylo v 83, z toho 3 na intenzivní péči. Nemocnicím ale už pro tyto pacienty docházejí lůžka, a proto začínají opět zřizovat takzvané covidové jednotky i na odděleních s obvykle jinou specializací.

Dvě covidové jednotky budou zříené v pardubické nemocnici, kde kapacita infekčního oddělení už nestačí. Minulý týden sice nemocnice zvýšila počet lůžek na infekčním z dvaceti na víc než čtyřicet, ale už i tato kapacita je vyčerpaná. Dnes proto bude otevřená jedna covidová jednotka na neurologii, zítra by se pak stejná jednotka měla otevřít i na geriatrii. Každá z nich nabídne 24 standardních lůžek. Kapacita v pardubické nemocnici se tak navýší na zhruba stovku míst pro pacienty s covidem-19.

Intenzivní péče zatím stačí

Nemocnic je v Pardubickém kraji ale pět. Podobné jednotky vznikají i v dalších městech. Ve svitavské nemocnici je speciálně vyčleněné izolační oddělení na urologii. V Ústí a v Litomyšli jsou pro pacienty s covidem-19 určená místa na odděleních interní medicíny.

Důležité ale je, že zatím se ve většině případů jedná o pacienty na těch takzvaných standardních odděleních. Na jednotkách intenzivní péče byli včera „jen“ tři lidé. Pro srovnání: na jaře letošního roku bylo ve všech pěti krajských nemocnicích s covidem-19 víc než 500 pacientů.

Podle mluvčí Kateřiny Semrádové zatím omezování neakutní péče v plánu není, ale nemocnice jsou na to připravené. Od 1. listopadu ale platí plošný zákaz návštěv. Výjimkou jsou jen doprovody u porodu, návštěvy dětských pacientů, hospitalizovaných lidí se sníženým intelektem a po domluvě s lékařem je možná i návštěva pacientů v terminálním stádiu nemoci. Příchozí ale musí doložit bezinfekčnost a mít ochranu dýchacích cest.

Spustit audio

Související