Krajský soud v Pardubicích zůstane hradeckou pobočkou. Emancipace by vyšla draho
V každém kraji jeden krajský soud. Tenhle princip u nás ani zdaleka neplatí. Někde se musí spokojit jenom s pobočkou. Důvody jsou finanční a historické.
„Do reformy krajů fungovaly krajské soudy v sídlech bývalých krajů, kterých bylo 8. Proto náš krajský soud sídlí v Hradci Králové. Pardubice jsou relativně dobře připravené, ale zatím to není aktuální téma. Krajský soud znamená novou budovu, dostatek soudců, administrativy. To stojí nějaké peníze a úsilí. Záleží na státu, aby se rozhodl, jestli do toho chce investovat,“ podotýká Lukáš Pácha, který zodpovídá za pardubickou pobočku.
Málo místa
Krajský soud v Pardubicích najdete hned vedle okresního. Pracuje na něm něco přes 30 soudců. „Naše pobočka je schopná pokrýt celou agendu běžného krajského soudu. Máme rozhodování v prvém stupni, v obchodních, správních i trestních věcech. Máme taky odvolací agendu.“ Kauzy s větším počtem účastníků se ale z kapacitních důvodů projednávají v Hradci.
Přidělování případů jednotlivým soudcům podle Páchy vychází z rozvrhu práce, který dopředu stanoví pravidla. „Víme, co se stane se spisem, který se objeví na našem soudu. Nejčastěji postupujeme takzvaným kolečkem. Ale třeba v případech insolvencí rozhoduje o přidělení věci náhodný generátor.“
Soudům se občas vyčítá jejich pomalost. „Pokud se podíváte na evropské srovnání rychlosti soudů, tak na tom ale vůbec nejsme špatně. Každý soud ze své povahy musí být trochu pomalý. Dává příležitost k vyjádření žalobci i tomu, kdo se v daném sporu brání. Soudy východočeské justice na tom jsou v celostátním srovnání taky relativně dobře. V některých agendách patříme vůbec k nejrychlejším.“
Soudce systematik
Jestli někdo uvažuje o studiu práv proto, že mu nejde matematika, měl by tuhle myšlenku radši předem zavrhnout. „Jednou z nejpodstatnějších vlastností dobrého právníka a soudce je logické myšlení. Musí se zorientovat v tom, co je hlavní a co vedlejší. Musí se zorientovat v logice příběhu. Dělá si výpisky, protože spisy někdy bývají velmi rozsáhlé.“
Lukáš Pácha vede pardubickou pobočku krajského soudu od letošního ledna. Do justice nastoupil jako čekatel v září 1998. Po tříleté praxi složil justiční zkoušky a od roku 2002 působí jako soudce.
Související
-
Pardubická pobočka krajského soudu bude mít od září vlastní...
Krajský soud v Pardubicích zřejmě ještě dlouhou dobu nevznikne. A tak soudci a úředníci z pardubické pobočky toho hradeckého se dočkají alespoň nové budovy. Jde o o...
-
Pardubičtí soudci začínají balit taláry a spisy, budou se...
Krajský i okresní soud budou v Pardubicích už brzy pohromadě v ulici Na Třísle. Nové sídlo tam bude mít pobočka Krajského soudu v Hradci Králové, která se teď začín...
-
Pardubická chemická průmyslovka se stěhuje
Škola se třemi stovkami studentů se dnes začala přesouvat do školního areálu v Polabinách, který částečně uvolní sloučená střední škola a učiliště v Poděbradské uli...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.