Křídla naděje v Chrudimi. Akce ukáže mladé pacientky s rakovinou prsu ve světle naděje
Autorkou projektu Křídla naděje je chrudimská patriotka Květa Štěrbová. Upozorňuje ženy na důležitost prevence rakoviny prsu. V posledních letech se tato nemoc týká i velmi mladých žen.
„Chtěla jsem, aby Křídla naděje lidsky a nemedicínsky poukazovala na téma prevence a hlavně samovyšetření. Křídla naděje máme každý z nás. A je na nás, jestli je použijeme,“ vysvětluje symboliku názvu autorka.
Osvětová akce na toto téma se koná tentokrát v Chrudimi před Muzeem barokních soch. V 18 hodin si tam můžete prohlédnout fotografie s názvem Maminkou navzdory rakovině prsu. Nebude chybět ani módní přehlídka. V roli modelek se předvedou krásné a žensky výjimečné Bellisky.
Bellis pomáhá pacientkám v mladém věku
Na projektu Křídla naděje se podílí společnost Bellis. Jedná se o projekt Aliance žen s rakovinou prsu, zaměřuje se na pomoc a podporu pacientek v produktivním věku, které procházejí nebo prošly léčbou spojenou s nádorovým onemocněním prsu.
„Bellisky jsou ženy, které se sdružují a společně si pomáhají, sdílejí různé terapeutické projekty i osobní zkušenosti. Jsou otevřeny každé ženě, která se chce přidat,“ popisuje činnost Bellisek Květa Štěrbová.
Bellisky na molu v Chrudimi
Součástí projektu Křídla naděje bude i módní přehlídka žen, které si prošly nemocí.
„Hlavním cílem je vrátit jim víru v sebe a uvědomění si, jak krásné jsou. Půjdou na molo a budou se cítit skvěle, protože šaty jim padnou a nezradí je. Šaty na míru pro ně vytvořila chrudimská návrhářka Zuzana Černá, která je naladěná na naši vlnu,“ pochvaluje si Květa Štěrbová a pokračuje:
„Starejme se o sebe. Prevence je velmi důležitá. Celý život pracuji s dětmi, a když jsem se jich ptala, co si přejí nejvíc, říkaly mi: Nejvíc si přeju zdravou a šťastnou mámu. Nezapomínejme na sebe, nezanedbávejme naše zdraví. Samovyšetření rakoviny prsu je jednoduché, bez čekání, bez front a zdarma,“ apeluje autorka projektu Křídla naděje.
Související
-
Prohlížet se nahá v zrcadle? To není marnivost, ale prevence rakoviny prsu
Více než 20 let funguje v České republice screeningový program, který odhaluje nádory prsu. Ženy nad 45 let mají možnost každé dva roky podstoupit vyšetření na mamografu.
-
Nejčastější chyby při samovyšetřování prsu
Rakovina prsu je onemocnění, které se dá s úspěchem vyléčit. Základem úspěšné léčby jsou nejen pravidelné kontroly na mamologii, ale také domácí samovyšetření prsu.
-
Ultrazvuk jako doplněk k mamografu? Není vhodný pro každou ženu. Vysvětlíme, proč
Prevence rakoviny prsu je v České republice na velmi vysoké úrovni. Screeningová centra jsou rozeseta po celé republice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka