Kvalitní vosk, knot a pak už je to na vaší fantazii. Vyrobte si vlastní vonnou svíčku
Vyrábět svíčky začala v roce 2020, zaměřuje se především na figurální tvorbu a teď by chtěla předlohy pro výrobu forem dokonce sama vytvářet a také otevřít workshopy pro ty, kteří by si chtěli svíčku sami vyrobit. Ilona Šimonová poradila, jak na svíčky v domácím prostředí.
To základní, co budete potřebovat je vosk. Na trhu existuje řada rostlinných vosků, parafínový vosk a nejkvalitnější je samozřejmě ten včelí. Stojí ale o něco víc. „Já bych doporučila vybělený včelí vosk, který je kvalitní, ale je i cenově dostupný. A tím, že je vybělený, tak má světlou baru a dá se probarvovat a také hezky nese vůně,“ doporučuje Ilona Šimonová.
U rozpouštění vosku buďte opatrní. „Vosk se nesmí vařit. Sledovala bych to, a hned jak se rozpustí, tak dát pryč, nejlepší je rozpouštět ve vodní lázni.“ Barvy seženete na internetu. Pokud máte děti, můžete k dobarvení vyzkoušet i voskovky. „Nemám s tím zkušenost, ale zkuste to a budu ráda za zpětnou vazbu,“ dodává Ilona Šimonová.
Bez knotu se neobejdete
Další důležitou součástí svíčky je knot. Tady můžete vybírat z dřevěných, nebo textilních knotů. „Není to nutné, ale je lepší je nějakým způsobem upevnit na dno, dají se použít plíšky zespoda, které taky seženete na internetu. Knot nahoře připevníte nějakým kolíčkem.“ A vůní dodají svíčce esenciální oleje. S jejich množstvím buďte opatrní, stačí jen pár kapek. Když to přeženete, může vás po zapálení svíčky bolet hlava.
Než začnete vosk lít do skleničky, trochu ji předehřejte v troubě, tím zamezíte tvorbě nežádoucích bublinek. Pokud se vám i tak vytvoří, můžete to napravit. „Na to působí dobře horkovzdušná pistole, nebo potom jsou nějaká aditiva, ale na domácí použití je zbytečné je kupovat,“ říká Ilona Šimonová.
Ještě roztavený vosk můžete dozdobit doslova vším, co vám přijde pod ruku. Ať už to jsou kamínky, mušle a podobně. „Můžete si nasbírat i květiny, které můžete dát jen na povrch, nahoru.“ A tuhnutí vosku se nesnažte uspíšit. V ledničce, nebo mrazáku by vosk mohl popraskat.
Chtěli byste si zkusit odlít figurální svíčku? Tady už je postup složitější, vyžaduje víc času a také věcí, které budete potřebovat. Poslechněte si jak na to v rozhovoru s Ilonou Šimonovou.
Související
-
Buďte v kuchyni i koupelně soběstační. Vyrobte si leštěnku, čistič i krém na ruce
Nechcete spoléhat na to, co vám nabídnou v obchodě? Jsou věci, které se dají jednoduše vyrobit doma. Třeba leštěnka, koupelnový čistič, ústní voda či pleťový krém.
-
Když se v roce 2020 zastavil svět, začala vyrábět svíčky. Teď z vosku odlévá i sošky
Svíčky už dávno nejsou jen zdrojem světla, ale patří mezi interiérové doplňky, které nám zpříjemňují atmosféru a přináší nejenom světlo, ale i krásu, vůni a pohodu.
-
Kde se bere včelí vosk? K čemu ho včely potřebují? Ptali jsme se včelaře Evžena Báchora
Naši předkové už v dávné historii využívali včelí vosk ke svícení. Dnes z něj včelaři na Vánoce vyrábějí voňavé svíčky nebo ozdoby na stromek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.