Líhní české hokejové reprezentace je Kladno. I Pardubice si vedou slušně

4. květen 2015

Podívejte se, kde se narodili hráči národního týmu. Najdete zde tradiční hokejová města jako Kladno nebo Zlín, ale také několik překvapení.

Největší líhní hokejových reprezentantů je Kladno. Narodilo se tu 11 hráčů, kteří si dohromady připsali 49 startů na mistrovstvích světa.

Kladenský hokej také odchoval řadu hráčů narozených jinde, například Jiřího Tlustého z nedalekého Slaného nebo Radka Smoleňáka z Prahy.

V těsném závěsu za Kladnem je Most, kde se narodilo deset reprezentantů. Velká většina z nich později prošla litvínovskou hokejovou školou.

Analyzované období bylo od roku 1993 po letošní nominaci. Celkově v tomto období reprezentovalo ČR na mistrovství světa 202 hokejistů ze 70 měst.

Pokud se k reprezentantům z Mostu přičtou i hráči narození v nedalekém Litvínově, tak bude celkový počet 13 reprezentantů.

Na přelomu století tvořili právě litvínovští hráči jako Robert Reichel s Jiřím Šlégrem a Martinem Ručinským páteř reprezentace.

Deseti jmény přispěl národnímu týmu také Zlín, který je zároveň největším rodištěm reprezentantů z celé Moravy. Pocházejí odsud především kvalitní obránci.

„Podle mého názoru tyto lokality ukazují na dlouhodobou výchovu mladých hráčů, kteří to dotáhli do reprezentace. Jsou to vesměs velká hokejová města,“ říká k výsledkům šéftrenér české reprezentace Slavomír Lener.

Překvapení?

Pohled na místa narození ukazuje také dvě menší města, která nejsou pro širokou veřejnost s hokejem tak těsně spojena.

Prvním je středočeská Vlašim, desetitisícové město, ve kterém se narodili tři pozdější reprezentanti: Libor Procházka, Michal Rozsíval a Tomáš Kucharčík.

Druhým je jihočeský Písek, ze kterého pochází pět hráčů. Dva z nich, bratry Kovářovy, přitom uvidíme hrát na letošním mistrovství světa v Praze a Ostravě.

Pro dvě největší česká města nevychází srovnání moc dobře.

V Praze se sice narodilo 22 reprezentantů, což je na první pohled vysoké číslo, ale je potřeba si uvědomit, že Praha má mnohem více obyvatel než ostatní města i než většina krajů.

S tímto rozdílem se lze vypořádat tak, že se podíváme, kolik se zde narodilo reprezentantů na 100 000 obyvatel.

Při 22 reprezentantech a 1,25 milionu obyvatel získáme hodnotu 1,8. Pro srovnání na Kladně získáme hodnotu 16, v Mostě 14,9 a ve Zlíně 13,2.

Horšího výsledku než Praha dosáhlo pouze Brno, kde v přepočtu připadá na 100 000 obyvatel méně než jeden narozený reprezentant. Z moravské metropole pocházejí pouze tři hráči národního týmu, tedy stejně jako například ze dvacetitisícového Žďáru nad Sázavou.

autor: Jaroslav Růžička
Spustit audio