Literární cesta Kristiny Čechalové: Od pečení k mýtům

11. říjen 2024

Před dvěma lety představila mladá autorka Kristina Čechalová sbírku básní svého prastrýce Jindřicha Čechala a Vyprávění z mlýna inspirované příběhy, která slýchala od svého dědečka. Tentokrát se zaměřila na pečení a pověsti. A během studia se stále stíhá věnovat práci na publikaci o obyvatelích Ležáků.

„Před pěti lety mi diagnostikovali celiakii. Učila jsem, se co souvisí s touto nemocí, seznamovala se s recepty a napadlo mě, že napíšu kuchařku. Pokusila jsem se o jednoduché a co nejlevější recepty. Nějaké recepty jsou na internetu, ale snažila jsem se to zjednodušit a aby byly dobré. Ne vždy jsou totiž bezlepková jídla dobrá. Už mám sepsanou i kuchařku Slaně bez lepku, tu bych také chtěla brzy vydat,“ říká Kristina Čechalová.

Pověsti z Hlinecka a Chrudimska

Tam všude Kristina Čechalová sbírala pověsti plné pokladů, nadpřirozených bytostí i těch postavených na reálných událostech. Nakonec jich shromáždila desítky. „Pocházím z Chrudimska, takže to byla jasná volba a Hlinecko je hned vedle. A díky tomu, že mám vystudovanou historii, mě to bavilo.“

Čtěte také

Nejstarší pověsti pak přepracovala do jazyka srozumitelnějšího pro dnešního čtenáře. „Mám docela oblíbenou pověst U Třech bubnů, kde na copech uškrtili dívku. Ale těch pověstí je moc, vlastně mi přijde, že skoro v každém lese je poklad. Můžeme jít hledat všichni,“ směje se Kristina Čechalová.

Vzpomínka na obyvatele Ležáků

Už několik let pracuje autorka na knize, která bude vyprávět příběhy jednotlivých ležáckých obyvatel. „Před dvěma jsem je už měla sepsané v akademické verzi, ale nakonec jsem se rozhodla je přepsat do románového stylu, aby to bylo poutavé a čtivé. Ráda bych nastínila příběhy lidí před tou tragickou událostí. Jak si tam žili, co kdo dělal, jakou měli povahu a tak podobně. Po rozhovoru tady v rozhlasu a uvedení článku v novinách se mi hodně lidí ozvalo,“ vysvětluje Kristina Čechalové, kde čerpá informace pro svou knihu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.