Litomyšlská lázeňská sezona začíná. Kvůli epidemii odstartuje online

22. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lázně ducha - zahájení sezóny v Litomyšli

Jubilejní desátá litomyšlská lázeňská sezona se blíží. Z důvodu epidemie ale její letošní zahájení dostane jinou podobu než v předchozích letech. Část se odehraje ve virtuálním prostřední, ale některé akce si můžou zájemci užít na vlastní kůži.

„Už v roce 1998 tehdejší starosta Mirek Brýdl s Láďou Horáčkem přemýšleli o tom, jak vzkřísit nápad z Krvavého románu o tom, že Litomyšl je město lázeňské, avšak vodu tam nikdo nepije. Zastupitelstvo dokonce tehdy přijalo usnesení, že prověří, jestli jsou v Litomyšli nějaké léčivé prameny. Nic takového se ale nenašlo. Až v roce se k pánům přidal podnikatel Jarda Vencl, který se přestěhoval z Prahy a řekl, že si připadá jako v lázních ducha,“ připomíná počátky originální litomyšlské tradice Michaela Severová z odboru kultury a cestovního ruchu města Litomyšl.

Zahájení bude

Letos je to deset let od zahájení první lázeňské sezony, oslavy ale překazila epidemie koronaviru. „Mohli jsme říct, že se nic konat nemůže, ale vybrali jsme si tu složitější cestu a připravili dvouhodinový stream. Budeme ho vysílat na Českém rozhlasu Dvojka, na Youtube, na webu Lázní ducha a na mnoha facebookových stránkách,“ říká Michaela Severová. Přenos je připravený na sobotu 24. dubna od 14 hodin. Vidět ho ale můžete i ze záznamu.

„Diváci se můžou těšit na rozhovory Vaška Žmolíka s celou řadu zajímavých hostů, ale také na krásné záběry z klášterních zahrad, kde bude Honza Smigmator se svým bandem. A máme objednaný i dron a jeřáb, který ukáže město trochu z nadhledu. Mezi hosty budou otcové zakladatelé, také architekt David Vávra, scénárista Radovan Lipus, architekt Josef Pleskot, nový kastelán Petr Weiss, Pavlína Kvapilová z Elegantního Česka, Honza Kalina ze skupiny 100 zvířat, hostů bude spousta,“ vyjmenovává Severová.

Online i venku

Kromě přenosu přichystali pořadatelé také program pro ty, kteří se nespokojí se sezením doma. „Bylo nám líto, že k nám nemohou zájemci na tento ročník dorazit, tak jsme připravili celoroční soutěž a posíláme zájemce o cestování do nejrůznějších koutů naší republiky. Třeba za Bedřichem Smetanou do Jindřichova Hradce, za Pernštejny do Pardubic, za Boženou Němcovou do Ratibořic, těch výletů je celkem deset a je to vždy spojeno s nějakým úkolem. Na výherce čeká například víkendový pobyt na našem zámeckém návrší,“ láká Michaela Severová.

Kdo toho nebude mít dost, může se pokusit rozluštit záhadu oživlé mumie. „To je soutěž pro rodiny s dětmi. Po litomyšlských lázeňských lavičkách si mohou projít a pomocí QR kódů si poslechnout kousky knížky a vyluštit hádanku.“

A zastavte se také na Toulovcově náměstí v centru, kde je k vidění výstava Litomyšl lázeňská: „To jsou fotky ze všech dosavadních ročníků lázní ducha a zájemci si můžou připomenout, že to, co se teď děje, to není normální. Normální je setkávat se, užívat si kulturu a jak píšeme v Lázeňském oběžníku - Už nám chybí kultura, bez ní je to tortura,“ dodává Michaela Severová.

Spustit audio

Související