Lubomír Macháček – spisovatel, psycholog

6. březen 2013
Jolana Voldánová a Lubomír Macháček

Autor více než dvaceti knih se celý život zabývá psychologií

Macháček absolvoval v Pardubicích Střední všeobecně vzdělávací školu a rok pracoval jako vychovatel v internátě Pozemních staveb v Rybitví. Na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci vystudoval psychologii. Po vojenské službě pracoval v Pardubicích jako psycholog v Ústavu nápravné výchovy (pro ženy) v Pardubicích a poté v Okresní pedagogicko-psychologické poradně. V letech 1990–2005 působil jako vedoucí Poradny pro rodinu a partnerské vztahy, od roku 2006 byl ředitelem Centra psychosociální pomoci – Rodinné a manželské poradny Pardubického kraje.

Celým jeho životem se jako červená nit line literatura. Spolu s Alexandrem Tomským redakčně spoluvytvářel studentský časopis Oxymóron (později Hlas). Přispíval do časopisů Host do domu, Texty, Tvorba, Mladý svět, Čs. voják, Věda a život nebo Literární měsíčník. Je autorem více než dvaceti knih. Zpočátku psal povídky, v nichž fantaskní prvky ozvláštňovaly například příběh s ekologickou tematikou, hrdiny byli často staří lidé a děti. Později přesedlal na romány (Začít milovat), věnoval se psaní sci –fi (Chvění), detektivkám (Vražedné vábení) nebo literatuře pro mládež (Poklad na Kunětické hoře).

Příští týden si budeme povídat o vážné hudbě. Pozvání na Rande přijala pardubická houslistka Iva Kramperová. Ta se v mladém věku stala koncertním mistrem uznávaného souboru Barocco sempre giovanne, často vystupuje sama nebo s manželem vynikajícím varhaníkem Pavlem Svobodou. Iva Kramperová, kterou na AMU učili Ivan Štrauss a Leoš Čepický, se sama věnuje pedagogice a učí budoucí houslisty na pardubické konzervatoři. Povídání s ní si nalaďte v pátek 15.3.

Jolana Voldánová a Iva Kramperová
Spustit audio
autor: Tomáš Klement