Mario Puzo. Spisovatel, který dal světu slavného Kmotra

Před 101 lety se narodil americký spisovatel Mario Puzo. Pocházel z rodiny italských přistěhovalců a právě toto prostředí ho inspirovalo k napsání několika románů o mafii. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Nejslavnějším románem je Kmotr. Vypráví o klanu rodiny Corleonů, která po druhé světové válce ovládá organizovaný zločin v New Yorku.

Slávu tohoto románu ještě zvýšila série filmů, kterou podle námětu Maria Puza zfilmoval Francis Ford Coppola. Aby se co nejvíc přiblížil realitě, využil při scéně svatební hostiny skutečné příslušníky mafie jako komparzisty.

Musel dokázat, že s mafií nic nemá

Kniha i filmy vystihovaly prostředí Cosa Nostry tak věrohodně, že Mario Puzo musel následně dokazovat, že s mafií neměl nikdy nic společného.

Nevěnoval se ale jen mafiánské tématice, napsal například také román o sérii atentátů na fiktivního prezidenta z rodu Kennedyů a jeho poslední román Rodina vyprávěl o klanu Borgiů, kteří ovládali část dnešní Itálie v 16. století. Mario Puzo zemřel v roce 1999.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit známé britské rozhlasové stanici.

 

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.