Mění se pravidla pro rekreační plavbu. Na Labe nebo Rozkoš mohou i skútry

15. duben 2015

Rekreační plavby mají zelenou. Díky novým pravidlům platným ode dneška totiž lidé můžou na vybraných řekách nebo přehradách jezdit i na menších motorových člunech nebo třeba na skútrech. Například na Lipenské přehradě nebo na Máchově jezeře.

Nová vyhláška, která dnes vešla v platnost, přináší zrušení mnoha omezení a limitů. Jsou mimo jiné zrušeny všechny zákazy, podmínky a omezení rychlosti na Slapech, Orlíku a dalších vodních plochách.

Přibyly také povolené velké nádrže, kde se dříve nesmělo, nyní se tam smí plout s motorem do 10 kW.

Podle předsedy Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků Karla Havlíčka novinka podpoří hlavně turistický ruch v regionech.

„Bude více turistů, bude více těch, kteří budou využívat tuto formu rekreace, a to zásadně více. Do určité míry se tím prostředí narovnává vůči Evropě a EU, protože tam je tento způsob rekreace naprosto běžný. Je to velmi zajímavá součást turistického ruchu,“ popisuje.

Nová pravidla jsou podle předsedy Asociace lodního průmyslu Petra Novotného také další příležitostí pro podnikání v oblastech vodních toků.

„Když pojede s lodičkou někdo na odlehlou přehradu, kam se dřív nesmělo, tak se tam ubytuje, utratí v restauraci. Bude tam potřebovat molo, servis. Takže podpora regionů a příležitost k podnikání a zaměstnanosti v těch místech, kde je to daleko od hlavních měst,“ naznačuje.

Vodní skútry omezuje vzdálenost jízdy od břehu

„Měli jsme tu velmi atypický stav, který vznikl v roce 1972 v rámci normalizace, kdy tehdejší vláda těžce nesla, že se lidé volně pohybují, rekreují a radují ze života a vydala zákaz plavby,“ připomněl v Ranním interview Jiří Belinger z Asociace lodního průmyslu.

Jak poznamenal, nové evropské normy jsou velice tvrdé vůči exhalacím a dalšímu znečišťování životního prostředí.

Mapka s vyznačením vodních ploch a toků, kde je možné plout

Na Labi od Jaroměře až po státní hranici a také od Českých Budějovic do Mělníka je podle Belingera ode dneška možné jezdit i s velkými loděmi, které vyhovujíc normám Euro 6.

„Pak máme malé řeky, jako je Sázava, Berounka, Dyje, Morava a přítoky velkých řek, kde bude možné nově jezdit s malými motory do výkonu 10 kWh.“

Mění se také pravidla pro vodní skútry. „U nás jsou omezeny vzdáleností od břehu. Podle naší vyhlášky č. 46, která dnešním dnem vstupuje v platnost, rychlá plavidla, která jezdí tzv. ve skluzu, musí jet minimálně 25 metrů od břehu, na údolních nádržích dokonce 50 metrů od břehu.“

„To znamená, na menších řekách užších než 50 metrů skútry jezdit nesmí,“ doplnil Belinger. "Nesmí také jezdit na údolních nádržích, jako je třeba Brněnská přehrada, Hněvkovice a podobně."

Labe bez omezení, menší řeky jen někde

V Pardubickém kraji je tak možné bez omezení jezdit po Labi. Plavba s omezením je možná na části Tiché a Divoké Orlice, Loučné a Chrudimky. Například na Seči, Křižanovicích nebo Pařížově ale bude plavba dál zakázaná.

Podrobnosti naleznou zájemci na stránkách Asociace lodní dopravy, Asociace malých středních podniků a na stránkách ministerstva dopravy.

Podle nové vyhlášky vodní skútry nejsou vyčleňovány z plavby a mohou nyní všude, kde mohou jiné rekreační lodě
autor: zus
Spustit audio