Měníte kotel na uhlí za ekologičtější? Šanci získat dotaci máte jen do konce srpna

13. srpen 2024

V českých domácnostech jsou stále funkční tisíce starých kotlů na uhlí. K odhadu 150 000 se kloní Ministerstvo životního prostředí. Přitom od 1. září budou nejstarší typy kotlů na tuhá paliva zakázané. Důvodem je jejich velká ekologická zátěž.

„Jedná se převážně o kotle vyrobené do konce roku 2 000, tedy typické kotle na uhlí první a druhé emisní třídy, ty nejméně ekologické kotle. Lidé, kteří ještě nezažádali o dotaci na výměnu zdroje tepla, mají skutečně nejvyšší čas,“ říká energetický specialista Martina Kuchařová.

Žádejte o kotlíkovky

Dotace zvané kotlíkovky jsou určené především seniorům a lidem, kteří pobírají sociální dávky. Jsou to lidé, kteří mají hlouběji do kapsy a dotace na výměnu zdroje by jim měly výrazně pomoct. Kotlíkovky jsou pod správou jednotlivých krajských úřadů, tam tedy hledejte podrobné informace.

„Pokud se jedná o dotaci na tepelné čerpadlo, žadatel dostává až 180 000 Kč. Pokud se jedná o nový kotel na pelety, dotační částka činí 130 000 Kč. Toto ale platí jen do 1. září,“ připomíná Martina Kuchařová a pokračuje:

„Pokud tedy máte zájem o kotlíkovku, obraťte se na místní příslušný krajský úřad. Rozhodně nečekejte až na konec měsíce. Je možné, že přijde stopka ještě před koncem srpna.

Nová zelená úsporám od září

Po kotlíkovce přijde na řadu Nová zelená úsporám. Tento typ dotace, který přechází z jednotlivých krajských úřadů na Státní fond životního prostředí, už podle Kuchařové nebude tak výhodný. Na druhou stranu dostanou šanci na dotaci rodiny s dětmi. „Jedná se o rodiče, kteří pobírají na své děti přídavky. Zodpovědnost za tento druh dotací přebírá stát,“ vysvětluje Kuchařová.

Více o Nové zelené úsporám si poslechněte v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.