Místo vaření se koupe v lomu. Díky tomu zůstává kuchař René Salaquarda nad věcí
Kuchař René Salaquarda je na výkyvy tržeb v sezóně zvyklý, ale současná situace je pro celou jejich rodinu úplně nová. Kuchař s manželkou a dcerou provozuje Restauraci a penzion v Bítovanech na Chrudimsku.
„Pro mnoho lidí je velmi lákavé pořídit si hospodu. Ale zdání klame. Pokud se chcete uživit, musíte restauraci prodat svou duši,“ varuje kuchař Salaquarda. A dodává, že takhle funguje celá jeho rodina.
Dá se to přirovnat ke komediantskému řemeslu, všichni musíte táhnout za jeden provaz, a to i v časech, kdy se nedaří.
„Mám takový pocit, že bychom se v prosinci mohli v nějakém omezeném provozu s našimi zákazníky zase vidět. Ale jestli to tak opravdu bude, to netuším,“ odhaduje kuchař.
Otužování nenechá ani po pandemii
Většina z nás hledá v této složité době něco, co by potěšilo duši. Kuchař René Salaquarda měl hned dva podněty, které ho přiměly k tomu, aby se v nedalekém lomu ponořil do studené vody.
„Příklady prostě táhnou. Pro mě je to kamarád Pavel Křepelka z Luže a dalším podnětem byl film Bába z ledu. To mě ovlivnilo natolik, že jsem do té studené vody vlezl a začal se otužovat,“ vzpomíná kuchař.
Společné koupání začalo před měsícem a pokračuje dál. V okolí Bítovan a Luže je mnoho lomů, tak si může René se svými kamarády vybírat. A parta otužilců se díky kontaktům na Facebooku úspěšně rozrůstá.
„Je to nádherný pocit vylézt z té studené vody. Dělá nám to vyloženě dobře. Máme veliké štěstí, že těch lomů tady je opravdu hodně. To je takový tip, jak překonat splín a také každou nemoc,“ uzavírá kuchař, který tvrdí, že bude v otužování pokračovat i za plného provozu restaurace.
Jak vyniknout
V Restauraci U Nováků zvolili koncepci regionálních produktů, které kupují od farmářů a dalších výrobců z blízkého okolí. Čerstvost je velmi důležitá, ať už se jedná o domácí sýry, ryby z nedalekých sádek nebo hovězího masa ze sousední vesnice.
Čtěte také
„Výdejní okénko jsme neotevřeli. Jsme zaměřeni na kvalitní kuchyni a nedovedu si představit, že bychom to, co uvaříme, nabízeli lidem z plastů. Navíc naše jídlo špatně cestuje. Pokud vystydne, z plastů se to špatně vyndává, nedej bože se z toho stravovat. Kultura stravování tím velmi poklesne. Koncept naší restaurace k tomu nesměřuje,“ vysvětluje kuchař Salaquarda.
„Nakoupené zboží nestrkáme do mrazáku. Využíváme vakuovací systémy a pomalé vaření. Touto metodou prodloužíme čerstvost potravin. Pokud přivezeme čerstvé maso, tak ho vykostíme a připravíme na pomalé vaření. Metoda se nazývá sous vide. Jedná se o zpracování potraviny ve vakuu s kořením a bylinkami při nízkoteplotní úpravě. Maso prostě netaháme z mrazáku, to jsou vyhozené, promražené peníze,“ říká René Salaquarda.
Související
-
Kuchař: Za kotrč vám dám i klíčky od svého auta
Takovou cenu má pro kuchaře Jaroslava Máchu chorošovitá houba kotrč kadeřavý. Vypadá tak trochu jako květák a dá se najít blízko kmenů borovic.
-
Barman se nevzdává ani v krizi. Zákazníkům vozí koktejly až domů
Hospody, kavárny a bary zůstávají stále uzavřené. Někteří provozovatelé v Pardubicích to ale nevzdávají a nabízejí svým zákazníkům jídlo a nápoje přes výdejová okénka.
-
Kuchař roku už mladší být nemůže. Vojtěch Petržela vyškolil ostřílené kolegy
Všechno chce dělat nejlíp. Doma v kuchyni pomáhal od dětství. Do pizzerie chodil míchat těsto a strouhat sýr. Dnes má na kontě prestižní kuchařský titul.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.