Mladý podnikavý Macháček se projevil jako nadaný vizionář. Plynová kamna, trouby a ohřívače vody jsou dodnes známé jako karma
Podnikatel, který dal jméno karmě – tedy průtokovému plynovému ohřívači – byl Karel Macháček. Značku stvořil z prvních slabik svého křestního jména a příjmení.
Narodil se roku 1874 na Královéhradecku. Na začátku 20. století pochopil, jakou budoucnost mají v domácnostech plynové spotřebiče, a začal je vyrábět. Tehdy totiž u nás nebyl žádný tuzemský výrobce a plynové spotřebiče pro domácnost se dovážely z ciziny. Přitom se Praha začala rychle rozrůstat. Stavěly se nové bytové domy a ty bylo třeba spotřebiči vybavit, porouchané spotřebiče opravovat.
Mladý podnikavý Macháček se projevil jako nadaný vizionář. V roce 1910 založil ve Vysočanech továrnu a začal vyrábět plynová kamna, trouby a ohřívače vody. Časem se výroba rozšířila na veškeré plynové zařízení, které tehdejší domácnosti potřebovaly. Z dnešního pohledu jsou to poněkud raritní kousky: ožehovače chlupů a peří, opékače oplatek nebo pražiče kávy, rozžehovače uhlí pro kotle ústředního topení, plynové rožně… A hlavně nástěnné ploché průtokové ohřívače, které i dnes nazýváme „karmou“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.