Možnosti mletého masa v kuchyni jsou nepřeberné. Udělejte si ho tentokrát s bramborovými kolečky

Mleté maso je skvělou a tvůrčí surovinou. Od klasických karbanátků, až po masové kuličky s omáčkou nebo burgery. Mleté maso se také může použít do ragú, rizota, na čevabčiči, plní se s ním zelenina - rajčata, papriky nebo lilek.

V kuchyni je mleté maso ideální pro začátečníky i pro ty, kteří rádi zkoušejí nové chutě. Výhodou je rychlá příprava, snadné dochucení a spousta možností, jak ho připravit.

Surovniny:
500 g brambor, 400 g mletého vepřového masa, 1 cibule, 5 stroužků česneku, 1 vejce, sůl, mletý černý pepř, tymián, chilli koření, olej

Postup:
Mleté maso dáme do mísy s jedním vajíčkem. Přidáme nadrobno nasekanou cibuli, česnek, sůl, mletý pepř, chilli koření a tymián. Brambory očistíme a nakrájíme na plátky. Dáme je do mísy, polijeme olejem a posypeme tymiánem. Promícháme a naskládáme na papír na pečení. Jedno kolečko vedle druhého. Na každé kolečko dáme kopeček mletého masa. Pečeme 25 minut v troubě vyhřáté na 220 stupňů. Po upečení můžete ještě posypat parmezánem a nechat ještě chvíli v troubě.

Při práci s mletým masem je nejdůležitější kvalita výchozího produktu. Zkrátka není maso jako maso. V ideálním případě si dojděte k řezníkovi, vyberte si hezký kus masa a nechte si ho umlít nebo, pokud máte mlýnek, umelte si ho doma sami.

Mleté maso v misce
autor: KAB

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.