Můj život vypadal jako rozbité zrcadlo, přiznává autorka nového románu o anorexii

30. duben 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Anorexie

Mentální anorexie je duševní nemoc, která spočívá v odmítání potravy a zkreslené představě o svém těle. To je všeobecně známé. Ale spisovatelka Michala Jendruchová o ní mluví jinak. Ví moc dobře, o čem tahle nemoc je, protože s ní sama mnoho let zápasila.

Anorexie není virus, který na vás někdo prskne a propukne nemoc. Chodí nenápadně. Hladí vás po hlavě, chlácholí, lichotí vám. A vám se to líbí. A ona vám nenápadně obtáhne kolem krku smyčku a začne vám ji utahovat. Ve chvíli, kdy si toho všimnete, ona tu smyčku zatáhne a vy jste na kolenou. Pak už je velmi těžké se z toho dostat. Takto popisuje své pocity Michala Jendruchová, která před pěti lety vydala svou první knihu, ve které se tzv. vypsala ze své nemoci.

Dobrý psychterapeut – cesta k záchraně

Mentální anorexie u Michaly Jendruchové propukla v pubertě. A dlouho s ní bojovala sama. Nakonec se skutečně ocitla na prahu mezi životem a smrtí.

Michala Jendruchová

„To, že jsem se nakonec rozhodla pro psychoterapii, mi zachránilo život. Byl to nejlepší krok v mém životě. Díky tomu, že už několik let odhalujeme příčiny mé nemoci,  jsem si dokázala odpustit a pochopila jsem, proč jsem onemocněla. A ten můj život, který vypadal, jako rozbité zrcadlo, se najednou začal zacelovat. Jednotlivé střípky jsme s psychoterapeutkou začaly dávat dohromady. A to trvá stále,“ říká Michala Jendruchová.

Dvojité salto na talíři

Mentální anorexie začíná často v pubertě, ale nevyhne se ani dospělým ženám, a dokonce ani mužům.  

„Román jsem napsala proto, aby bylo vidět, že mentální anorexie hrozí i dospělým, a dokonce i mužům. Všichni mají jedno společné. Slabé sebevědomí, které může pramenit už z komplikovaných rodinných vztahů, poté partnerských, atd. Pak už stačí jedna narážka na boubelatý zadek a anorexie propukne,“ varuje Michala Jendruchová.

„Ta nemoc je nebezpečná i v tom, že když si konečně uvědomíte, jak strašně vypadáte, že už v podstatě odcházíte, člověk už nemá sílu s tím něco udělat. Proto je tak důležité vyhledat odborníky z řad lékařů a psychiatrů,“ uzavírá Michala Jendruchová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...