Myslí tři triky dopředu. Krále míčových kouzel obdivuje svět

23. červen 2016

Někteří lidé jsou rádi, když se do balonu aspoň trefí. Tenhle chlapík se s kulatým nesmyslem doslova mazlí. Honza Weber je sedminásobným mistrem světa a třeba i pětinásobným mistrem Evropy.

„Když někde předvádím triky s fotbalovým míčem, asi je lidé dokážou lépe posoudit. Znají rozcvičení fotbalistů na trávníku. Ale třeba s footbagem se mnozí nikdy v životě nesetkali. Je to taková kuriozita.“

Footbag, to je sport s malým koženým míčkem. „Může být plněný čímkoliv od písku přes silikonovou drť až třeba po olověné závaží na ryby. Kope se do něj, zastavuje a předvádějí se klidně i několikanásobná obtočení pomocí těla, taková freestylová ekvilibristika. Freestyle fotbal je podobný, ale s fotbalovým míčem. Triky jsou trochu odlišné, protože se míč odráží. Dá se s ním tedy i hlavičkovat, dělat triky vsedě. Obojí bývá velmi zajímavá podívaná,“ myslí si Weber.

Z brankáře volnostylařem

Cesta ke kouzlení s míči začala na trávníku. Při fotbale byl Honza Weber gólman, i když ho to docela svazovalo. „Neměl jsem rád tréninkový dril, kdy se člověk s míčem potká jednou za pět minut. Tady vás nikdo do ničeho nenutí. Můžete trénovat celý den. Nemusíte běhat kolem hřiště a dělat něco navíc. Chtěl jsem kreativně tvořit, vymýšlet vlastní triky, kombinace, což byl ten hlavní hnací motor. Nejdřív jsem zjistil, že jich celá řada existuje, ale ve footbagu jsem vymyslel asi 50 triků a s fotbalovým míčem další triky, které nikdo předtím nedal.“

Ve footbagu prý celkem existuje přes tři tisíce triků. „Jsou složené z jednotlivých komponent, kdy se mění směr, jsou tam různé kombinace. S fotbalovým míčem bude těch triků tak do tisícovky, i když ve třech kategoriích. Nejsou tak rychlé, dají se snáz odlišit.“

Show si sám moderuje

Nejjednodušší podle Webera bývá začátek vystoupení. „Člověk je svěží, nezadýchaný. Během vystoupení ukazuju několik sestav. Každá z nich má zhruba dvě minuty. Na závodech si po nich jdu odpočinout, ale při vystoupení musím pokračovat dál. Nechám lidem chvíli na potlesk, když se jim to líbí. Vždycky myslím dva tři triky dopředu, abych věděl, na co to napojit, jak ta sestava bude pokračovat. Moje sestavy jsou koordinované s hudbou.“


Začátky footbagu
První verzi footbagu vymyslel v roce 1972 Američan Mike Marshall. Pro lepší zotavení po operaci kolene si vytvořil míček zašitím fazolí do ponožky a chodil trénovat do parku.

Přes léto šampión neodpočívá vůbec. „Každý den mám vystoupení, natáčení, cokoliv dalšího. S evropským mistrovstvím ve fotbale je spojených mnoho akcí. Pak snad pojedu na nějakou dovolenou a zimu mám samozřejmě volnější. Chtěl bych vydržet do padesáti. Můj předchůdce Jan Skorkovský, který má nejvíc světových rekordů, vydržel až do šedesáti, tak uvidíme… Je pro mě velkou inspirací.“

autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.