Na dětské domovy plivou ti, kteří tam nikdy nebyli, říká ředitel neziskovky Děti v akci

25. říjen 2021

Transformace ústavů je cesta, jak zbavit děti nálepky ústavních dětí a naučit je samostatnosti. A to se podle ředitele neziskové organizace Děti v akci Ladislava Samka v posledních letech daří.

„Na dětské domovy se plive, přitom za posledních deset let péče o děti poskočila o neskutečný kus dopředu. A to obrovské nasazení tet a strejdů si zaslouží velkou pochvalu, mluvím z vlastní zkušenosti,“ říká ředitel neziskové organizace Děti v akci Ladislav Samek. 

Z dětského domova do bytu

V Pardubickém kraji se například podařilo transformovat děti z Domova v Dolní Čermné do bytů v Letohradě, Lanškrouně a Žichlínku, kde se učí normálně žít.

„Děcka si samy nakoupí, pod dohledem tety uvaří, uklidí po sobě, získají návyky skoro jako v rodině. Když tam přijedeme na návštěvu, máme nachystané pohoštění. A to je podle mě cesta, jak to zvládnout,“ myslí si Ladislav Samek.

Fungují pěstounské rodiny?

Podle Ladislava Samka sice dětské domovy nejsou ideálním řešením, ale momentálně v nich žije kolem deseti tisíc dětí. A ne všechny děti si zvyknou na pěstounskou péči, která se v současnosti velmi vyzdvihuje.

„Také jsem byl v pěstounské rodině, kde nás bylo celkem pět dětí z domovů. Zůstalo jen jedno,“ říká Ladislav Samek a pokračuje: 

„Přijde mi absurdní myšlenka plošného zrušení dětských domovů. I pěstounská péče má dvě strany. Jsou skvělí pěstouni i tací, kteří to nezvládnou. A to je velký úkol pro neziskovky, které pěstounům pomáhají. Záměr pěstounů je skoro vždycky bohulibý, ale v momentě, kdy je dítě hned nepřijme, dochází ke krizi a pěstouni to neunesou," doplňuje Samek. Podle něj ale tyto informace nechce nikdo slyšet.

Co dělají Děti v akci? Kdo jsou a jak se jim podaří rozvíjet talent dětí z dětských domovů? A co chystají pro děti z dětských domovů na Vánoce?  Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související