Na podzim nechte odkvetlé trvalky žít, apeluje na pěstitele zahradník Pavel Chlouba

14. září 2024

Zahrádkáři často nevydrží pohled na odkvetlé rostliny a na sklonku léta je ostříhají. Podle zahradníka Chlouby nedělají dobře.

„Ustřižení jejich listů je krádež. Rostlina celý rok maká na tom, aby ze sluníčka nasbírala energii. Co se děje v listech by se dalo přirovnat k biochemické laboratoři. Trvalky intenzivně pracují na tom, aby si energii uložily do kořenů. Pak ji využívají k tvorbě oddenků, které v jarním období, když raší, musí mít z čeho růst. Hnojivo k tomu nestačí. V období, kdy se ochladí, rostliny začnou žloutnout a být nehezké, začne transport živin z listů směrem ke kořenům. Pokud bychom je oloupili o toto bohatství, před Vánocemi sice budeme mít uklizeno, ale rostliny na tom budou špatně.“

Odkvetlý tavolník

Jako další hřích vidí Pavel Chlouba v předčasném zazimování rostlin. „Například traviny pěstujeme proto, abychom se v říjnu pokochali jejich krásou a ševelícím listím. I za tu cenu, že si trochu narušíme advent, odložme všechny kroky vedoucí k zazimování až na poslední možnou chvíli.

Poslechněte si reportáž Hobby magazínu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.