Na pravém břehu Labe má vzniknout relaxační zóna

Pravý břeh Labe v Pardubicích ožívá jen výjimečně

Přímo v centru Pardubic najdete území, které slouží jako místo, kam chodí lidé běhat, na procházky nebo jen tak relaxovat. Táhne se od zdymadla na řece Labe až po most kapitána Bartoše v Polabinách. Na ploše asi dvou hektarů má v budoucnu vzniknout odpočinková zóna pro všechny generace. Na odboru hlavního městského architekta proto vzniká územní studie.

Kvůli studii se s architektem Štěpánem Vacíkem u Labe sešla redaktorka Naďa Kubínková.

Co všechno taková územní studie zahrnuje a proč ji vytváříte?
Hlavním cílem územní studie je koordinace území, aby tady nedocházelo k nějakému nekoncepčnímu zásahu. Myslím, že bude dobře, když to území budeme mít kompletně zmapované, popíšeme si hlavní problémy a hlavní potenciály toho území. Následně se může po etapách v dlouhodobém měřítku začít uvažovat o tom, že se tady začne něco stavět.

Jaký potenciál v území vidíte?
My vnímáme a i se nám potvrdilo na setkání s občany, že velký potenciál je řeka Labe a návaznost na centrum města. Chodíme tady běhat, bruslit, s pejsky, ale chybí nám nějaké místo, kde bychom se mohli zastavit, podívat se, ať už to bude nějaké místo, kde se setkáme s více lidmi, nebo úplně intimní místo. Ta studie hledá takové prostředí, kde třeba by bylo vhodné najít místo pro nějakou malou lavičku, odpadkový koš.

Počítá se i s nějakou další výsadbou stromů?
Tady je velký problém, že plochy nejsou úplně v majetku města a zeleň je na některých místech neudržovaná. Dalším krokem by měl být nějaký managment údržby těchto velkých ploch.

Je to největší komplikace, se kterou se v územní studii potýkáte?
Je to jedna z těch zásadnějších otázek. Velice nám pomohlo, že v roce 2015 byla revitalizovaná slepá ramena, která lidé vnímali jako velký problém, hlavně tedy jejich znečištění. To si myslím, že se podařilo. Byl to první velice důležitý krok k postupnému zpříjemnění tohoto prostoru…

Relaxační centra Lonkovka má vzniknout na louce nedaleko Labe

Sporná Lonkovka

Součástí tohoto území je projekt centra Lonkovka, které má sloužit i jako relaxační zóna. Jenže tento záměr už vyvolává první kritiku veřejnosti. Také proto se včera sešli zástupci města a architekti, aby celou územní studii, tedy pravý břeh Labe, lidem představili a vyslechli si jejich připomínky.

Čtěte také

Na představení studie pravého břehu Labe se sešli hlavně odpůrci připravovaného centra. Našli se ale i zastánci stavby víceúčelového hřiště. Debata byla místy nabitá emocemi, protože v Polabinách kolovalo i několik fám o tom, že připravovaná stavba má jen otevřít dveře developerům do této oblasti a že by tam potom mohli stavět sociální byty. To ale není pravda, protože ani stávající územní plán na místě žádnou stavbu domů nedovoluje. Potvrdil to mimo jiné starosta II. městského obvodu Radek Hejný z hnutí ANO.