Na Svitavsku rozhodují o vrtulích. Postaví nové větrníky?

30. listopad 2023

Ožehavé téma dál visí ve vzduchu. Na začátku příštího roku by mělo být jasné, jak se lidé staví k možné výstavbě větrných elektráren.

„Pokračuje sociologický průzkum na území města. Odborníci vyplňují s veřejností anketní dotazník. V lednu by pak zastupitelé Svitav a okolních obcí měli dostat jeho výsledky, aby se rozhodli, jak dál v záležitosti větrných elektráren postupovat. Sám jsem zvědavý. Úlohou politiků je vnímat postoj veřejnosti a reprezentovat společenský názor,“ tvrdí svitavský starosta David Šimek.

Konec dopravní apokalypsy

Na co se ale obyvatelé určitě těší, je plánované otevření obchvatu 19. prosince. „Zažili jsme podzimní kolaps, kdy byla doprava totálně zasekaná. Jsme rádi, že konečně po 50 letech mluvení o tomto tématu na něj skutečně dojde. Slibujeme si od toho, že se výrazně omezí zatížení dopravou. Zároveň třeba i odklon přes Mikuleč, Kukle a Javorník bude zakázaný pro kamionovou dopravu. I samotný průjezd nákladní dopravy po městě se tak sníží.“

Náměstí Míru ve Svitavách

Podle Šimka se taky na jaře začne realizovat přivaděč do průmyslové zóny. „Souvisí s tím budování parkovišť pro kamiony, cyklostezek, doprovodné zeleně. Samotná průmyslová zóna se stane bezpečnější. Určitě je super, že kamionová doprava do průmyslové zóny sjede z obchvatu a vůbec nezamíří do města.“

Kam s bahnem z rybníka Rosnička? Může město nějak promluvit do napjaté situace v nemocnici? A jaký bude advent? Poslechněte si celý rozhovor se starostou Svitav Davidem Šimkem.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související