Na zámek v Cholticích můžete vyrazit na kole nebo s piknikovým košem

12. květen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohled na zámek Choltice z jeho parku

Pokud nevíte, kam na výlet s rodinou, zámecký areál v Cholticích je ideální místo. Podíváte se do historie, projdete se zámeckým parkem a vaše děti můžou bavit třeba vodníci.

Městys Choltice leží asi 15 kilometrů jihozápadním směrem od Pardubic. Dějiny se točily hlavně okolo tamního zámeckého areálu. Zámek byl postavený ve stylu raného baroka, ale už před tím v jeho bezprostřední blízkosti pobývalo mnoho choltických pánů. Ve 13. století tu měl svoji vodní tvrz Beneš z Choltic. Právě s jeho jménem je spojená i první písemná zmínka o obci.  

Zámek mnoha podob

Choltice si za svoje rodové sídlo vybral šlechtický rod Thun-Hohensteinů, který pocházel z jižních Tyrol. S Alpami se tak v Cholticích můžete setkat v různých souvislostech. Už při příchodu k zámku vás poblíž hlavní brány určitě upoutá dřevěná zvonice, postavená v alpském stylu. A chlouba choltického zámku, kaple sv. Romedia, vzdává hold světci, který také pocházel z Alp.

Pohled na klenbu kaple sv. Romedia, která má jedinečnou štukovou výzdobu

Romedius Konstantin Thnun si přál, aby měl zámek čtvercovou podobu, kvůli nedostatku financí se to ale nepodařilo. Ještě před dokončením přestavby zámeckého areálu byla v jižním křídle zámku v roce 1673 otevřena lékárna, a to díky donátorce Františce Barboře ze Salmu, manželce Romedia Konstantina Thuna. Dnes je to jedna z nejstarších lékáren v Česku a část jejího původního vybavení si můžete prohlédnout v zámecké expozici.

Čtěte takéZámecká barokní lékárna v Cholticích

Zámkem vás provedou dva návštěvnické okruhy. První začíná v impozantní kapli sv. Romedia. Je to osmiboká stavba s velmi bohatou štukovou výzdobou, mimo jiné i s vyobrazením osmi kacířů - heretiků s hanlivými emblémy, mezi nimi Jan Hus či Jeroným Pražský. S průvodcem si můžete prohlédnout ještě zámeckou jídelnu, obrazárnu, vlastivědné muzeum, lékárnu, expozici zbraní nebo historických nástrojů.

Na druhý návštěvnický okruh se vydávají hlavně děti. Expozice Svět vodníků přibližuje nejrůznější bytosti pohádkové vodní říše a součástí výstavy je i koutek nejslavnějšího českého vodníka, herce Josefa Dvořáka. Na vodníky navazuje hravá expozice černého divadla. Děti se v ní dozví, jakým způsobem takové divadlo funguje, jaké materiály se při něm používají a vyzkoušet si také mohou originální masky.

Z parku do obory

Zámecký park vznikl na místě hradeb starého zámku. Anglický park přechází v oboru s kaskádou rybníků, dnes je to přírodní rezervace. V zámeckém parku najdete nejrůznější druhy stromů, prastaré platany, nechybí ani jinany nebo Liriodendron tulipifera, známý jako tulipánovník. Celý park je volně přístupný, relaxovat můžete přímo na travnatých plochách. Oborou protéká potok Struha, který napájí Chrtnický a Červený rybník a rybník Zrcadlo.

Rybník Zrcadlo v choltickém zámeckém parku

Zmínky o zdejší oboře pocházejí už z 16. století, z doby, kdy Choltice vlastnil rod Gerštorfů. Ve velkém pak jeleny choval hrabě Romedius Konstantin Thun, stejně tak jako daňky. Ti poslední z obory utekli v roce 1945, poté, co němečtí vojáci poničili plot. Choltická obora se dnes rozkládá téměř na 70 hektarech a žijí v ní i ohrožené druhy živočichů, například brouk páchník hnědý nebo kuňka ohnivá.

Hrobka rodiny Thun - Hohenstein

Na východní straně Choltic se nachází hřbitovní areál. Jeho dominantou je thunovská rodinná hrobka. Dostavěna byla v roce 1872 v pseudorománském slohu podle návrhu architekta Františka Schmoranze, který se podílel i na dalších úpravách areálu hřbitova. V roce 1874 byla do hrobky jako první pochována Terezie Thunová a pak do ní byly přeneseny i ostatky dalších členů hraběcí rodiny z původní hrobky uprostřed hřbitova. Hrobka rodiny Thun - Hohenstein je kulturní památkou, veřejnosti ale není přístupná.

Spustit audio