Národy východní Asie oslaví 12. února lunární Nový rok a vstoupí do roku buvola

6. únor 2021

Národy východní Asie oslaví 12. února lunární Nový rok. Tímto dnem skončí rok ve znamení krysy a začne rok buvola. V našem gregoriánském kalendáři datum lunárního Nového roku není pevné a pohybuje se mezi 21. lednem a 20. únorem. A jak tento významný den oslavují Vietnamci?

Podobně jako našim Vánocům předchází přípravné období během adventu, tak i před lunárním Novým rokem začínají přípravy už 23. den 12. měsíce. Na jaké datum to letos připadá podle našeho kalendáře, vysvětluje Lee Ngan.

„Letos to vyšlo na čtvrtek 4. února. Takže jako Vy máte 1. advent, tak my máme 23., kdy se rozloučíme s bohy domácnosti, kteří odletí na kaprovi k nefritovému císaři do nebes, aby podali výroční zprávu o tom, co tady lidé na zemi udělali špatného a dobrého. Právě na toho 23. si každá rodina udělá oltář, kde mají v lavůrku malinkého kapra anebo zlaté rybky. A po obřadu ho vezmou k řece nebo jezeru, kde ho vypustí. Takže potom mohou bohové na těch kaprech odletět do nebes.“

Příprava na přelom roku spočívá v důkladném úklidu, nákupu květin a broskvových větví a také se uvaří jídlo.

„Většinou bývá slané a dává se většinou na oltář, protože my uctíváme naše předky, takže vždy uvaříme slaný koláč s lepkavou rýží, pak máme maso, tlačenky a ještě máme na oltáři talíř s pěti druhy ovoce, což symbolizuje pět živlů: kov, oheň, voda, země a vzduch. Před půlnocí i po půlnoci se zapaluje tyčinka. A pak jde celá rodina ven pro kousek výhonku ze stromu nebo čerstvé vyrůstající listy nebo pupeny. Ty se pak doma dávají do vázy, aby rozkvetly, říká se tomu, že jdou pro prosperitu.“

Kouzlu Vietnamu podlehla česká cestovatelka, fotografka a průvodkyně Magdalena Radostová, která tuto zemi od roku 2012 navštívila 17x. Několikrát tam zažila i oslavy lunárního Nového roku.

„To úplně nejkrásnější období, které bych cestovatelům doporučila, je zhruba 14 dnů před počátkem oslav toho Nového roku. Nejvíc se mi líbí, že veškerá náměstí ve Vietnamu se změní v květinové trhy. Vietnamci mají spoustu tradic a zvyků spojených s Novým rokem, a jednou z tradic je, že si své domy, domečky a chatrče zdobí květinami. Ty květiny jsou vždy v květináčích a na těch trzích si je Vietnamci mohou koupit.“

Kromě květin má každý Vietnamec ve svém domě novoroční stromeček kumkvat.

„Je to citrusový plod, který je podobný mandarince, je ale maličký a trošičku kyselejší. Je krásný a proto si ho Vietnamci nejspíš vybrali, protože v jednom okamžiku je na tom stromku list, poupě, květ i plod. A tyto čtyři elementy představují celou rodinu – rodiče, prarodiče, děti a vnoučata.“

Nový rok má ve vietnamštině název tet.

„Když už probíhají ty samotné oslavy Nového roku, které trvají minimálně týden, ale někdy i déle, někdy i dva týdny, tak děti nechodí do školy, rodiče oslavují, chodí na návštěvy různých památek. A na různých náměstích, plážích atd. můžete vidět představení – tzv. dračí tanec, kdy hlavně mladí chlapci mívají na sobě speciální kroj, ve kterém tančí. To souvisí s duchy, které odhánějí a důležité jsou i barvy těch draků. Pro Vietnamce kromě žluté barvy, která je na květinách, je nesmírně důležitá barvy červená. Takže jsou různé červené ozdoby, které si Vietnamci věší na ten stromek kumkvat a při dračím tanci bývá červený drak a žlutý drak. To jsou ty nejdůležitější barvy, které představují prosperitu, štěstí, zdraví, radost a lásku.“

Zle duchy odhánějí také petardy, protože dělají velký hluk.

Spustit audio